Wszyscy pracodawcy zatrudniający ponad 20 pracowników będą musieli monitorować różnice płac w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, a następnie okresowo informować o nich resort pracy. Stanie się tak, jeśli projekt ustawy o ograniczaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn nabierze realnych kształtów i wejdzie w życie.
Możliwość ubiegania się o refundację zarówno wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, jak i należnych składek oraz podatków, a także szereg innych ułatwień i rozwiązań. To główne założenia przyjętego przez rząd projektu nowelizacji tzw. specustawy covidowej, który zakłada większe wsparcie dla prowadzących zakłady aktywności zawodowej.
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 rząd wprowadził regulacje, które normują m.in. zasady noszenia maseczek w miejscach pracy. To już kolejne rozwiązania w tym zakresie, ponieważ poprzednie spotkały się z krytyką ze strony przedsiębiorców, zrzeszających ich organizacji, a także specjalistów bhp.
Nowe przepisy Kodeksu pracy mają ograniczyć proceder polegający na zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych na czarno, a także ukrywaniu faktycznej wysokości wypłacanego im wynagrodzenia. Pracodawcy dopuszczający się takich praktyk będą musieli liczyć się z wysokimi karami.
Ministerstwo Finansów przypomniało, że pracodawcy jako płatnicy mają obowiązek podawania w formularzach podatkowych poprawnego PESEL lub NIP podatnika (pracownika). W związku z tym poinformowało, jakie kroki należy podjąć w celu uzyskania takich identyfikatorów podatkowych przez pracowników będących cudzoziemcami.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał na swojej stronie internetowej informację, że prowadzi prace nad przygotowaniem odpowiednich zmian na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, dzięki którym pozyskane dane o osobach odbywających kwarantannę lub przebywających w izolacji domowej – będzie mógł udostępniać płatnikom składek.
W 2019 roku inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 73.000 kontroli, z których 40% stanowiły kontrole podjęte w związku ze skargami kierowanymi do Państwowej Inspekcji Pracy. Ich tematyka obejmowała kluczowe dla zatrudnionych obszary, takie jak: wynagrodzenie za pracę, stosunek pracy, czas pracy, legalność i bezpieczeństwo pracy.
Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo. Najszybciej zostaną nim objęte podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na 31 grudnia 2018 r. Dla nich 3-miesięczny termin, w ciągu którego należy zawrzeć́ umowę̨ o prowadzenie PPK, będzie liczony od 1 lipca 2019 r. Ustawa o PPK już weszła w życie.
Pracownikowi, w sytuacji gdy zostanie zwolniony z firmy zatrudniającej co najmniej 20 pracowników, z przyczyn go niedotyczących, przysługuje odprawa pieniężna uzależniona od zakładowego stażu pracy pracownika.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip