Polski Ład

Ryczałt w Polskim Ładzie: Komo opłaci się ta forma opodatkowania

Ryczałt w Polskim Ładzie: Komu opłaci się ta forma opodatkowania

Polski Ład wprowadza wiele zmian w odniesieniu do opodatkowania. Przedsiębiorcy muszą dość szczegółowo przeanalizować, co jest dla nich najkorzystniejsze podatkowo. Warto zastanowić się nad wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dowiedz się więcej o ryczałcie w Polskim Ładzie. Co się zmieni? Jakie nowe stawki ryczałtu wprowadza Polski Ład? Komu się opłaci?

Wprowadzenie nowych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Od 2022 r. zostaną wprowadzone nowe stawki ryczałtu.

Stawka 14% dla osób świadczących usługi:

  • w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86),
  • architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71),
  • w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1);

 

Stawka 12% dla osób świadczących usługi w zakresie:

a)     związanych z wydawaniem:

– pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,

– pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

– pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

– oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,

b)    związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Polecamy też:

Podatek liniowy w Polskim Ładzie: czy ta forma opodatkowania przestanie się opłacać

Dodatkowo wprowadzono zmianę w definicji „wolnego zawodu”. W tabeli przedstawiamy, jakie zawody do końca roku są objęte definicją „wolnych zawodów” i pokazujemy, jak zmieni się sytuacja po 31 grudnia 2021 r.

Tabela 1. Zmiana definicji wolnego zawodu w  Polskim ładzie.

Do 31 grudnia 2021 r.

Od 1  stycznia  2022 r.

lekarze, lekarze dentyści, lekarz weterynarii

brak

felczer, technik dentystycznypołożna, pielęgniarka

brak

tłumacz, nauczyciel w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny

tłumacz

adwokat, notariusz, radca prawny

adwokat, notariusz, radca prawny

architekt, inżynier budownictwa,

rzeczoznawca budowlany

brak

psycholog, fizjoterapeuta

brak

biegłyrewident, księgowy,

doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, rzecznikpatentowy

biegły rewident, księgowy,

doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, rzecznik patentowy

makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, agentó firm inwestycyjnych, oraz agent ubezpieczeniowy, agent oferujący ubezpieczenia uzupełniające, broker reasekuracyjny, broker ubezpieczeniowy

makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, agent firm inwestycyjnych, oraz agent ubezpieczeniowy, agent oferujący ubezpieczenia uzupełniające, broker reasekuracyjny, broker ubezpieczeniowy

WARUNEK GŁÓWNY:

za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

WARUNEK GŁÓWNY:

za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Czytaj też:

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

- jak zmieni się ryczałt w Polskim Ładzie;

- jakie będą nowe stawki ryczałtu w Polskim Ładzie;

- jak obliczyć składkę zdrowotną w przypadku opodatkowania ryczałtem;

- czy są jakieś ułatwienia w zakresie obliczania składki zdrowotnej podatników na ryczałcie.

 

Skorzystasz z przykładowych wyliczeń i symulacji, dzięki czemu dowiesz się, jak zmieni się ryczałt w Polskim Ładzie i komu opłaci się ta forma opodatkowania.

Podatek liniowy w Polskim Ładzie. Zmiany od 2022 r.

Podatek liniowy w Polskim Ładzie: czy ta forma opodatkowania przestanie się opłacać

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z opodatkowania podatkiem liniowym, ponieważ – niezależnie od wysokości przychodów –opodatkowanie jest na poziomie 19%. Polski Ład od 2022 roku zwiększy jednak obciążenia. Wszystko za sprawą nowych zasad rozliczania składki zdrowotnej, która będzie mieć zmienny charakter. Im więcej zarabiamy, tym więcej płacimy. Skorzystaj z kalkulacji i sprawdź, czy podatek liniowy w Polskim Ładzie będzie się opłacać.

Jaka składka zdrowotna dla przedsiębiorców na podatku liniowym w Polskim Ładzie

Składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, którzy rozliczają się liniowo wyniesie 4,9% podstawy wymiaru składki.

Jednak nie mniej niż kwota odpowiadająca 9%:

1) minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia roku składkowego, w przypadku składki obliczanej od miesięcznej podstawy jej wymiaru;

2) iloczynu liczby miesięcy w roku składkowym i minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu tego roku składkowego, w przypadku składki obliczanej od rocznej podstawy jej wymiaru.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu poznasz zmiany dotyczące podatku liniowego w Polskim Ładzie:

  • Będziesz wiedzieć, jak będzie wyglądała wysokość składki zdrowotnej w trakcie roku;
  • Co ze składką zdrowotną w przypadku podatników, którzy zanotują stratę;
  • Jak będzie wyglądał wzrost obciążenia przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym w Polskim Ładzie.

Przykłady wyliczeń, kalkulacje. Sprawdź.

Leasing w Polskim Ładzie. Jak rozliczyć wykup samochodu

Leasing w Polskim Ładzie. Rząd poprawił przepisy dotyczące wykupu samochodu z leasingu

Jedną z najbardziej burzliwych zmian w zakresie Polskiego Ładu, poza składką zdrowotną, są przepisy dotyczące leasingu. Zmiany spowodują, że wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego przestanie być opłacalny. W wyniku prac legislacyjnych, rząd postanowił wprowadzić przepisy przejściowe. Na czym one polegają? Leasing w Polskim Ładzie – dowiedz się więcej.

Obecnie podatnicy mogą nabywać samochody w ramach leasingu operacyjnego, a następnie wykupić auta  do majątku prywatnego. Może to skutkować oszczędnością na podatkach w przypadku, kiedy podatnik planował dalszą sprzedaż. Wyjaśniamy to na przykładzie.

Przykład 1.

Podatnik zawiera umowę leasing operacyjnego samochodu osobowego na  3 lata.  Samochód nie jest jego środkiem trwałym, gdyż jest to umowa leasingu operacyjnego. Po 3 latach przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu operacyjnego. Wykup nie jest jednak  w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale na siebie jako osobę prywatną. Po wykupie odczekuje co najmniej 6 miesięcy i może sprzedać ten samochód, nie płacąc podatku dochodowego.

Wszystko za sprawą art. 10 ust. ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który określa, że źródłami przychodów są odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym, jeśli podatnik wykupuje auto do majątku prywatnego i dokonuje sprzedaży w ramach tego majątku po upływie 6 miesięcy, to nie rozpoznaje przychodu z odpłatnego zbycia i płacił podatku.

Korzyści 

Po przeczytaniu będziesz wiedzieć:

  • jak zmienią się zasady dotyczące wykupu samochodu z leasingu;
  • sprawdzisz na przykładzie jak rozliczyć leasing w Polskim Ładzie.