RPO apeluje o przesunięcie Polskiego Ładu na 2023 rok

Dodano: 22 października 2021
Polski Ład. Czy nowe przepisy wejdą w życie od 2023?

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje, aby zmiany w Polskim Ładzie weszły w życie od 1 stycznia 2023 r. Zdaniem rzecznika podatnicy muszą mieć odpowiedni czas, aby dostosować się do tak rewolucyjnych zmian. 27 października br. nad Polskim Ładem będzie pracować senacka komisja.

Nad Polskim Ładem w tym tygodniu pracowała senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych, która nie zakończyła jeszcze prac. Wśród licznych uwag zgłoszonych do Polskiego Ładu pojawiły się też te przekazane przez Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie

Największe kontrowersje wzbudzają zmiany  dotyczące wyłączenia możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, zmiany podstawy jej wymiaru oraz zmiana wysokości składki zdrowotnej dla niektórych grup podatników.

Przypomnijmy, że nowelizacja zakłada uchylenie przepisów, które dotychczas pozwalały na odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy
jej wymiaru.

RPO zwraca uwagę, że zwiększenie nakładów na służbę zdrowia nie powinno odbywać się kosztem podatników prowadzących działalność gospodarczą.

Uga dla klasy średniej

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę na skomplikowane wzory do wyliczenia ulgi dla klasy średniej. Podkreślił, że ulga dla klasy średniej, przewidziana została wyłącznie do wąskiego kręgu podmiotów: tj. pracowników oraz przedsiębiorców rozliczających się według skali.

Ulga nie obejmuje zatem osób wykonujących pracę na podstawie innych umów cywilnoprawnych (np. umowa o dzieło, umowa zlecenia), przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, a także  emerytów.

Osoba samotnie wychowująca dziecko

Podczas prac w komisjach sejmowych zlikwidowano możliwość, w ramach której osoby
samotnie wychowujące dziecko mogły w sposób preferencyjny obliczać podatek. W zamian za to wprowadzono ulgę na dziecko samotnego rodzica w stałej kwocie wynoszącej 1.500 zł.

Rzecznik zwrócił uwag, że zastąpienie dotychczasowego modelu rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem ulgą kwotową nie oznacza korzyści dla wszystkich podatników, w szczególności dla tych, którzy zarobią więcej w ciągu roku (powyżej kwoty wolnej). Dlatego RPO apeluje o pozostawienie dotychczasowych rozwiązań, w ramach których samotny rodzic mógł rozliczyć się wspólnie z dzieckiem.

Co dalej z Polski Ładem

W tym tygodniu nad zmianami pracowała komisja senacka, która nie zakończyła jeszcze prac. Kolejne posiedzenie komisji już w najbliższą środę. Na bieżąco będziemy dla Państwa monitorować dalszy ciąg procesu legislacyjnego dotyczącego Polskiego Ładu.

Redakcja Portalu FK