Minister Finansów wyjaśnił wątpliwości związane z obowiązkiem przedsiębiorców dotyczącym podania numeru NIP w transakcjach do 450 zł w celu uzyskania faktury. Objaśnienia dotyczą też wykazywania w nowym JPK_VAT wysokości podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone. Poznaj szczegóły.
1 października br. nastąpią zmiany w zakresie przesyłania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. W związku z tym Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej informację o technicznych aspektach tych zmian.
Coraz mnie czasu zostało do wprowadzenia przepisów dotyczących nowego JPK_VAT. Od 1 października br. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż przez JPK_VAT. Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: JPK_V7M − dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie, i JPK_V7K − dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie. W praktyce może pojawić się wiele pytań dotyczących JPK_VAT. Sprawdź odpowiedzi MF w sprawie nowego JPK_VAT.
W nowym JPK_VAT konieczne będzie oznaczanie dostaw towarów i świadczenia usług za pomocą kodów GTU. W Portalu FK znajdziesz zestawienie kodów GTU, jakie należy deklarować, w przypadku, gdy w ramach transakcji sprzedażowych dokonanych w danym miesiącu pojawi się jedna z określonych transakcji.
Do wejścia w życie nowego pliku JPK_VAT zostało już niewiele czasu. Przygotowując plik, warto zachować ostrożność, ponieważ za pomyłki przewidziane są sankcje.
Od 1 października 2020 r. wejdą w życie przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji VAT oraz przesyłania tej ewidencji oraz deklaracji VAT w ramach nowego pliku JPK_VAT. Zasady obowiązujące w tym zakresie będą się znacznie różnić od tych, które są stosowane teraz. O pomyłkę bardzo łatwo. Sprawdźmy, jakie mogą pojawić się błędy, zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania nowego pliku i jak ich unikać.
Od 1 października 2020 r. wejdą w życie przepisy określające nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT oraz obowiązek przesyłania nowego pliku JPK_VAT będącego dokumentem elektronicznym wspólnym dla przesyłania deklaracji VAT oraz ewidencji VAT. Pojawiają się wątpliwości dotyczące poprawiania błędnych plików.
Od 1 października br. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż przez JPK_VAT. Przedsiębiorca przygotuje i wyśle tylko jeden plik, który będzie zawierać część ewidencyjną oraz deklaracyjną. Poznaj wyjaśnienia ekspertów i sprawdź odpowiedzi MF w sprawie nowego JPK_VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip