Przed przedsiębiorcami, którzy na podstawie obowiązujących przepisów musieli rozliczyć się ze składki zdrowotnej za 2022 rok, pojawiło się teraz kolejne wyzwanie. Z powodu niejasnych przepisów problem mają podatnicy, którzy w wyniku wspomnianego rozliczenia otrzymają z ZUS nadpłatę takich składek.
8 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2021 rok. Płatnicy otrzymają informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Informacje zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
W razie wniosku o zwrot nadpłaconych składek, decyzja odmawiająca zwrot musi być należycie uzasadniona, w szczególności ZUS obowiązany jest podać, na jakie składki i za jakie okresy została zaliczona nadpłata. Sam fakt pojawienia się niedopłaty na koncie płatnika nie jest powodem odmowy zwrotu nienależnie zapłaconych składek.
Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2019 r. sygn. III UK 155/18.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2017 r. ograniczenie wynosić będzie 127 890 zł). Sprawdź szczegóły.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, krótszy termin dochodzenia od ZUS nadpłaconych należności składkowych w stosunku do długości okresu przedawnienia roszczeń względem ZUS jest niezgodny z Konstytucją RP.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip