Nadpłata składek przy nadpłacie pensji

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 22 kwietnia 2011
Pytanie:  W listopadzie 2010 r. pracownik, po pobraniu pełnego wynagrodzenia za pracę, doniósł zwolnienie lekarskie. Jakie składki na ZUS (społeczne, zdrowotną) należy wykazać w PIT-11 za 2010 r.? Składki te w ZUS zostały skorygowane, i pomimo, że w pierwotnej płatności dla pracownika pobrano ich np. 200 zł - składki na ubezpieczenia społeczne, 70 zł - składka na ubezpieczenie zdrowotne, po skorygowaniu wynagrodzenia w zakresie zwolnienia lekarskiego, w ZUS widnieją składki w wielkości 150 zł - ubezpieczenia społeczne, 45 zł - składka na ubezpieczenie zdrowotne. Która z tych wielkości jest, zatem wiążąca przy sporządzaniu PIT-11? Jeśli wykażę te pierwotnie wypłacone pojawia się niezgodność pomiędzy raportowaniem do ZUS i urzędu skarbowego. Pracownik nie zwrócił nam nadpłaty wynagrodzenia.

Pozostało jeszcze 69 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel