leasing zwrotny

Leasing samochodu – podatki i księgowanie

Leasing samochodu i wykup auta. Rozliczenia podatkowe i księgowania na przykładzie

Na leasing samochodu decyduje się wielu przedsiębiorców. W praktyce rozliczenia podatkowe i bilansowe kosztów związanych z leasingiem samochodów mogą przynieść sporo problemów. Dużo wątpliwości związanych jest też, jeżeli chodzi o wykup auta z leasingu. Wyjaśnienia tych kwestii przedstawiamy na konkretnym przykładzie.

Szczegółowe zalecenia dotyczące rachunkowego ujmowania leasingu zawarte zostały w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (dalej KSR nr 5). Zgodnie z KSR nr 5 wartość początkową przedmiotu leasingu finansowego, stanowiącą odpowiednik ceny jego zakupu, ustala się jako niższą spośród:

  • wartości rynkowej przedmiotu leasingu, ustalonej na moment rozpoczęcia leasingu (jest to najczęściej wartość wskazana w umowie), lub
  • wartości bieżącej opłat leasingowych, ustalonej za pomocą stopy procentowej leasingu lub stopy procentowej korzystającego.

Wartość początkową przedmiotu leasingu zwiększają poniesione przez korzystającego bezpośrednie koszty zawarcia umowy, przystosowania przedmiotu leasingu, ulepszenia itp. Zatem dla celów bilansowych wartość początkową należy ustalić jako sumę kwoty netto samochodu i podatku od towaru i usług nie podlegającego odliczeniu, tj. sumę rat kapitałowych i kwoty wykupu oraz przypadającego na nie kwoty podatku od towarów i usług niepodlegającego odliczeniu.

  Leasing zwrotny jako forma dodatkowego źródła finansowania – przykłady ewidencji księgowej

Leasing zwrotny jako forma dodatkowego źródła finansowania – przykłady ewidencji księgowej

Jednostki posiadające majątek trwały poszukują efektywniejszych form finansowania działalności niż kredyt. Jedną z nich jest sprzedaż majątku, który następnie zostaje z powrotem przekazany jednostce w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Z punktu widzenia formalnego mamy tu dwie transakcje – sprzedaż i oddanie w użytkowanie. Z punktu widzenia rachunkowego są to transakcje, które powinny być rozpatrywane łączenie.  Sprawdź na przykładach ewidencję rachunkową związaną z leasingiem zwrotnym.

Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) zagadnienie leasingu normuje w art. 3 ust. 4-6. W przepisie tym uor wskazuje, kiedy w myśl prawa bilansowego leasing uznawany jest za leasing finansowy (polegający na zaliczaniu przedmiotu leasingu do aktywów trwałych korzystającego) oraz po spełnieniu, jakich warunków można skorzystać z uproszczenia i umowę leasingu, dla celów bilansowych, kwalifikować zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym.

Leasing zwrotny w księgach

Polska uor nie reguluje natomiast problematyki leasingu zwrotnego. Jednostki mogą na ogólnych zasadach wynikających z art. 10 ust. 3 upr stosować w tej kwestii rozwiązania zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (KSR nr 5).

Leasing zwrotny w KSR

Jak wskazano w KSR 5, na transakcję leasingu zwrotnego składają się - w świetle Kodeksu cywilnego - dwie umowy (dwa zdarzenia), tj. sprzedaż określonych składników aktywów i oddania tych składników w leasing (operacyjny lub finansowy) sprzedającemu (korzystającemu) przez nabywcę (finansującego). Transakcja ma zatem charakter leasingu zwrotnego, jeżeli występuje element sprzedaży składnika aktywów oraz następnie przyjęcie go w leasing, który może mieć postać leasingu operacyjnego lub finansowego.