Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Nie może ona jednak funkcjonować w przypadku zobowiązania pieniężnego, a więc polegającego na świadczeniu określonej kwoty. Zobacz, jakie są kosztowe skutki wypłacenia kontrahentowi kary umownej.
Przedsiębiorca w toku prowadzonej działalności rozlicza różnego rodzaju zobowiązania podatkowe i parapodatkowe. Zasadą jest, że obciążenia podatkowe nakładane przez różne przepisy stanowią koszty podatkowe, jeżeli związane są z działalnością gospodarczą i spełniają ogólne przesłanki uznania za koszty uzyskania przychodów. Ustawodawca przewidział jednak sporo sytuacji, w których podatnik nie może zakwalifikować zapłaconych podatków do kosztów uzyskania przychodów.
Faktoring polega na wykupieniu przez świadczącego usługę faktora, nieprzedawnionych wierzytelności przedsiębiorców (faktorantów), przysługujących im z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Sprawdź, jak należy ustalić koszty uzyskania przychodów w takiej sytuacji.
Organy podatkowe konserwatywnie podchodzą do kwalifikacji podatkowej instytucji spłaty cudzych długów, nawet w sytuacji, gdy od spłaty tych długów uzależnione jest osiąganie przychodów podatnika. Konsekwentnie odmawiają one podatnikowi prawa do kwalifikacji takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko fiskusa stoi jednak w sprzeczności z wyrokami sądów administracyjnych.
Z kont wirtualnych, do których tworzone są wirtualne numery rachunków, z reguły korzystają firmy oraz instytucje, które posiadają masowych odbiorców dóbr lub usług, dużą liczbę wpłat gotówkowych oraz wiele placówek terenowych. Czy wpłata należności na rachunek wirtualny zawsze jest kosztem uzyskania przychodów?
Do przychodów z tytułu wpłat do PPK nigdy nie mają zastosowania 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Na przykład: zleceniodawcę i zleceniobiorcę w czerwcu łączyła umowa zlecenia. Do wynagrodzenia osiąganego z tytułu wykonania tej umowy miały zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodu. Czy w związku z wpłatą do PPK, naliczoną od tego wynagrodzenia i sfinansowaną przez zleceniodawcę, po stronie zleceniobiorcy powstał przychód, do którego powinny zostać zastosowane 50-proc. koszty uzyskania przychodu? Z wyjaśnień eksperta PPK wynika, że nie.
Czy wydatek na zaliczkę potwierdzony fakturą może być uznany za koszt podatkowy już w momencie jego poniesienia? Sprawdź, jak w praktyce rozliczać zaliczki w kosztach uzyskania przychodów?
Z reguły wpłacenie zaliczki potwierdzone zostaje fakturą. Powstaje zatem podstawowe z punktu widzenia podatków dochodowych pytanie, czy tego rodzaju wydatek może być uznany za koszt podatkowy już w momencie jego poniesienia. Sprawdź, jak w praktyce rozliczać zaliczki w kosztach uzyskania przychodów.
W okresie zimowym, kiedy wzrasta ryzyko infekcji, wielu przedsiębiorców rozważa zakup różnego rodzaju środków wspomagających odporność pracowników. Mogą to być witaminy, szczepienia przeciw grypie, suplementy czy leki o działaniu wspierającym układ immunologiczny. Dowiedz się, czy fiskus zgadza się na uwzględnienie takich wydatków w rachunku podatkowym.
Chociaż pojęcia „wydatek” i „koszt” czasem bywają stosowane zamiennie, nie stanowią jednak synonimów. Wydatek w ujęciu ekonomicznym stanowi rozchód pieniądza w różnych formach. Kosztem uzyskania przychodów jest z kolei wydatek poniesiony w konkretnym celu, którym jest uzyskanie przychodu lub utrzymanie źródła przychodów.
Spółka zagraniczna nabyła udziały w polskiej spółce kapitałowej, która powstała wskutek przekształcenia spółki komandytowej, działającej wcześniej w formie spółki cywilnej. Byli komandytariusze chcieli obniżyć podstawę opodatkowania uzyskanego z tego tytułu dochodu o wynikającą z bilansu zamknięcia spółki komandytowej wartość praw i obowiązków, istniejącą w dacie jej przekształcenia. Czy mieli do tego prawo?
Spółka zamierza udostępnić swoim pracownikom służbowe telefony komórkowe. Przedsiębiorstwo będzie ponosić miesięczną, stałą opłatę za abonament, pozostającą bez zależności od ilości wykonanych połączeń, wysłanych sms-ów lub mms-ów, a także użytych danych sieci komórkowej. Jakie obowiązki ma szef, gdy pracownik korzysta z telefonu służbowego do celów prywatnych? W tej kwestii wypowiedział się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip