W przeszłości istniały przepisy określające szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Obecnie przepisów takich nie ma, a w konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia nabywanej usługi.
Podatnik w czerwcu br. kupił licencję na komputer u kontrahenta z Anglii. Czy powinien naliczyć VAT od tej transakcji dwustronnie i wykazać w JPK_VAT w części deklaracyjnej i ewidencyjnej?
Pytanie: Od 5 miesięcy prowadzę spółkę, gdzie teraz występuje import usług – doradztwo w procesie produkcyjnym oraz nadzór. W poprzednich latach 2019, 2017, 2018 również występuje ten import usług i faktury były zapłacone. Spółka nie pozyskała od kontrahenta świadczącego usługę certyfikatów rezydencji podatkowej. Nie były sporządzane deklaracje IFT. Co by należało zrobić? Czy mogę wystąpić o certyfikat rezydencji podatkowej za poprzednie lata? Czy złożyć informacje IFT i czynne żale za poszczególne lata? Podatek nie był pobierany i odprowadzany do US.
Co się zmieniło, jeśli chodzi o obowiązek przedstawiania naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów poświadczających zapłatę VAT wykazanego w deklaracji podatkowej? Sprawdź zmiany w imporcie towarów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip