Transakcje wewnątrzwspólnotowe muszą być ujmowane w księgach rachunkowych zgodnie z ich treścią ekonomiczną na konta pozwalające na ustalenie przychodów w przypadku WDT i kosztów nabytych towarów w przypadku WNT. Sprawdź wskazówki naszego eksperta.
Od 1 lipca 2021 r. szczególnym rodzajem sprzedaży jest tzw. wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość. W niniejszym artykule omówione zostaną zasady ustalania państwa opodatkowania tej sprzedaży.
Od 1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2018/1912, które wprowadza nowe regulacje w zakresie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Sprawdź szczegóły zmian.
W sytuacji, gdy faktura dokumentująca dostawę konkretnych towarów została wystawiona przez kontrahenta zagranicznego przed dokonaniem ich dostawy, to obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wspomnianej dostawy.
Wybór rozliczeń w procedurze uproszczonej może być korzystny, gdyż opodatkowanie czynności może skutkować rozliczeniem przez spółkę dostawy wewnątrzwspólnotowej przy jednoczesnym rozliczeniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip