Tworzenie oprogramowania a wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 marca 2018
Pytanie:  Dla kontrahenta z Niemiec piszemy różnego rodzaju oprogramowania, które albo są dołączane do istniejącego już systemu oprogramowania, albo są wymieniane na miejsce starych mniej funkcjonalnych. Na prośbę kontrahenta, faktura za oprogramowanie jest wysyłana do Niemiec pocztą listem zwykłym, a przedmiotowe programy albo na płytce wraz z fakturą albo elektronicznie poczta e-mailową albo klient odbiera je osobiście, jak jest w Polsce. Z reguły faktury są płacone terminowo. Czy to wystarczy, aby spełnić wymóg udowodnienia, że towar przekroczył granicę Polski i został dostarczony do odbiorcy unijnego, aby w deklaracji VAT za dany miesiąc ująć towar w rubryce WDT?
Odpowiedź: 

Sprzedaż programów komputerowych z wykorzystaniem nośnika w niektórych przypadkach stanowi dostawy towarów, w niektórych zaś świadczenie usług. Dla ustalenia tego decydujące znaczenie mają okoliczności faktyczne sprawy, a w szczególności treść umowy, której przedmiotem jest program komputerowy (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 listopada 2003 r. – sygn. akt FSA 2/03).

Powyższe nie dotyczy jednak przypadków, gdy programu komputerowe są tworzone według zamówienia nabywcy. W przypadkach takich czynności dokonywane przez podatników zawsze mają charakter świadczenia usług, gdyż zawsze w takich przypadkach dominujący charakter ma element świadczenia usług.

Dlatego też uważam, że w przedstawionej sytuacji nie dokonujecie Państwo dostaw towarów, lecz świadczycie usługi (o czym świadczy również fakt, że niekiedy stworzone oprogramowanie przesyłacie Państwo klientowi elektronicznie pocztą e-mailową). Tym samym nie dochodzi w przedstawionej sytuacji do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, a tym samym konieczności – dla zastosowania stawki 0% - posiadania w dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Wskazać jednocześnie pragnę, że miejsce świadczenia usług, o których mowa, znajduje się na terytorium Niemiec (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej). a więc ich świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Świadczenie tych usług należy zatem:

1)      dokumentować fakturami bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku (zob. art. 106a pkt 2 lit. a w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawa o VAT) oraz wyrazami „odwrotne obciążenie” i numerami VAT obu stron transakcji,

2)      wykazywać w poz. 11 i 12 deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz w części E. informacji podsumowującej VAT-UE (są to bowiem usługi, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawa o VAT).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz