dokumentacja cen transferowych

  Czy przy usłudze poręczenia jest obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Czy przy usłudze poręczenia jest obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Pytanie: Czy na spółce jawnej i jej wspólnikach ciążą jakieś obowiązki w zakresie cen transferowych związane z: 1. wystawieniem weksla in blanco i jego poręczeniem przez wspólników; 2. podpisaniem przez spółkę oświadczenia o poddaniu się egzekucji z majątku spółki? Czy wystąpią u wspólników nieodpłatne świadczenia w związku z udzielanym poręczeniem? W spółce jawnej wspólnikami są trzy osoby fizyczne – małżeństwo (po 45% udziałów) i ich syn (10% udziałów) będący w związku małżeńskim. Zarówno w małżeństwie wspólników, jak i u syna nie ma rozdzielności majątkowej. Spółka jawna zawarła umowę kredytu, w której jednym z zabezpieczeń jest weksel in blanco poręczony przez 3 wspólników i małżonkę jednego z nich (niebędącą wspólnikiem). Wspólnicy i spółka są to podmioty powiązane, a transakcja poręczenia czy gwarancji jest transakcją kontrolowaną, której wartość określa suma gwarancyjna, podlegającą obowiązkom w zakresie cen transferowych, zgodnie z art. 23x ust. 1 pkt 3 ustawy PIT. Weksel nie ma określonej kwoty. Bank ma prawo wystawić go na wartość pokrywającą wszelkie zobowiązania spółki wraz z odsetkami, prowizjami itp. Tak więc wartość poręczenia (sumy gwarancyjnej) nie jest znana. Spółka podpisała także oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty przekraczającej progi określone w art. 23w ust. 2 ustawy PIT.

Usługa poręczenia lub gwarancji a obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych

Pytanie: Czy na spółce jawnej i jej wspólnikach ciążą jakieś obowiązki w zakresie cen transferowych związane z: 1. wystawieniem weksla in blanco i jego poręczeniem przez wspólników; 2. podpisaniem przez spółkę oświadczenia o poddaniu się egzekucji z majątku spółki? Czy wystąpią u wspólników nieodpłatne świadczenia w związku z udzielanym poręczeniem? W spółce jawnej wspólnikami są trzy osoby fizyczne – małżeństwo (po 45% udziałów) i ich syn(10% udziałów) będący w związku małżeńskim. Zarówno w małżeństwie wspólników, jak i u syna nie ma rozdzielności majątkowej. Spółka jawna zawarła umowę kredytu, w której jednym z zabezpieczeń jest weksel in blanco poręczony przez 3 wspólników i małżonkę jednego z nich (nie będącą wspólnikiem). Wspólnicy i spółka są to podmioty powiązane, a transakcja poręczenia czy gwarancji jest transakcją kontrolowaną, której wartość określa suma gwarancyjna, podlegającą obowiązkom w zakresie cen transferowych zgodnie z art. 23x ust. 1 pkt 3 ustawy PIT. Weksel nie ma określonej kwoty. Bank ma prawo wystawić go na wartość pokrywającą wszelkie zobowiązania spółki wraz z odsetkami, prowizjami itp. Tak więc, wartość poręczenia (sumy gwarancyjnej) nie jest znana. Spółka podpisała także oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty przekraczającej progi określone w art. 23w ust.2 ustawy PIT.
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

czyprzypadku transakcji finansowych jaką jest usługa poręczenia lub gwarancji obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.