Po raz kolejny w Kielcach spotkają się właściciele biur rachunkowych. Między 26 a 27 października w Targach Kielce trwać będzie II Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych. Wydarzenie będzie obfitowało w panele, wykłady i warsztaty wyboru.
Na podstawie umów zawartych ze swoimi klientami biura rachunkowe świadczą usługi w różnym zakresie. O ile np. możliwość sporządzania i wysyłania przez nie deklaracji podatkowych w imieniu klienta nie budzi wątpliwości i jest powszechnie praktykowana, to nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte, czy wolno jest im dokonywać płatności wynikającego z tych deklaracji podatku. Przepisy obowiązujące w tym zakresie są bowiem niejasne, zaś stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych rozbieżne.
Rok 2021 przyniósł nam sporo nowości w zakresie przepisów zwalczających zjawisko prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zmiany mają olbrzymie znaczenie między innymi dla biur rachunkowych – warto zatem poznać nowe zasady, których część zaczęła obowiązywać już od 31 lipca, a kolejna wejdzie w życie 31 października.
W praktyce funkcjonowania biur rachunkowych, szczególnie w czasach panującej pandemii COVID- 19 dość często zdarzają się klienci, zalegający z płatnościami za wykonane na ich rzecz usługi. Jeżeli biuro nie zdoła od nich wyegzekwować swoich należności w określonym przepisami czasie, to musi liczyć się z tym, że jego roszczenie o zapłatę nie zostanie zaspokojone z powodu przedawnienia.
Jednym z elementów rządowego Polskiego Ładu jest pakiet zmian w podatkach. Przy czym w znacznym stopniu dotyczą one przedsiębiorców. Zmiany te odnoszą się nie tylko do treści przepisów już funkcjonujących, ale wprowadzają również nowe rozwiązania, wcześniej nieobecne w ustawach podatkowych. Tak jest np. w przypadku niektórych ulg podatkowych, które zaczną obowiązywać z początkiem 2022 roku.
Wśród portali społecznościowych w Polsce coraz większą popularność zyskuje LinkedIn. W przeciwieństwie do Facebooka czy Instagrama, ma on typowo profesjonalny charakter: służy przede wszystkim do nawiązywania kontaktów biznesowych. Właściciele biur rachunkowych powinni wziąć pod uwagę posiadanie tam nie tylko profilu prywatnego, ale także firmowego.
Dzięki nowym technologiom większość biur rachunkowych jest w stanie obsługiwać klientów z całego kraju, a nawet z zagranicy. Odległość klienta od biura przestała być barierą w nawiązywaniu współpracy biznesowej. Jeśli jednak przeanalizować lokalizacje klientów, okazuje się, że większość z nich ma siedzibę w promieniu najwyżej kilkudziesięciu kilometrów. I czasem potrzebuje kontaktu bezpośredniego – nie tylko online.
Wysoka jakość broni się sama – tak uważa część właścicieli biur rachunkowych. Jeśli klient jest zadowolony, chętnie poleci znajomym nasze biuro. Niekoniecznie. Oto kilka wskazówek, jak pozyskać referencje, które pomogą zwiększyć bazę nowych klientów.
W zakresie usług biur rachunkowych, które zajmują się rozliczeniami podatkowymi oraz księgowymi, leży również wyjaśnianie i korygowanie nieprawidłowości. Aby uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej za nieprawidłowości, można złożyć czynny żal. Sprawdź, czy może je złożyć biuro rachunkowe.
Kongres Księgowych i Ekspertów Finansowych to wydarzenie online mające na celu wymianę doświadczeń, budowanie relacji oraz przekazywanie wiedzy z zakresu usług księgowych i finansowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip