Coraz częściej pojawiają się pytania o zatory płatnicze dla nowo powołanych firm, których rachunki nie są jeszcze wyszczególnione na tzw. białej liście. Więcej na ten temat.
Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów czy też płatności na rachunki z białej listy – to zmiany, które obowiązują od początku 2020 roku. Mamy dla Państwa przegląd najnowszych interpretacji organów podatkowych, warto je znać, aby wiedzieć, jak stosować nowe przepisy w praktyce i nie narazić się skarbówce.
Przepisy zastrzegające zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków wynikających z faktur (rachunków) odnoszących tylko i wyłącznie do faktur wystawionych przez podatników VAT czynnych.
Za dokonanie przelewu z tytułu transakcji o wartości powyżej 15.000 zł brutto, udokumentowanej fakturą wystawioną przez podatnika VAT czynnego, na rachunek bankowy nieujawniony w wykazie podatników VAT, grożą dotkliwe sankcje.
Podatnik, który dokona płatności na rachunek spoza białej listy może uniknąć sankcji, jeśli poinformuje o tym urząd skarbowy. Będzie na to 7 dni, a nie 3 - jak obecnie. To nie jedyne zmiany. Sprawdź szczegóły.
Od 1 stycznia 2020 r. brak weryfikacji kontrahenta w wykazie może przyczynić się do powstania negatywnych konsekwencji w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT – przypomina resort finansów.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2020 r. na Portalu Podatkowym jest dostępne zawiadomienie ZAW-NR, czyli zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT.
Zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Od 1 stycznia 2020 r. brak weryfikacji kontrahenta w Wykazie może przyczynić się do powstania negatywnych konsekwencji w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT – przypomina resort finansów.
W wykazie podatników VAT nie ma numerów zagranicznych rachunków bankowych, ponieważ nie są to rachunki rozliczeniowe w rozumieniu Prawa bankowego lub imienne rachunki w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Płatności na konto z wykazu dotyczą tylko tych podmiotów zagranicznych, które są zarejestrowane na potrzeby VAT jako podatnicy VAT czynni w Polsce. Resort finansów właśnie opublikował wyjaśnienia w sprawie wykazu podatników VAT.
Od 1 września br. obowiązuje nowy ujednolicony elektroniczny rejestr podatników VAT i numerów rachunków bankowych, na które należy dokonywać płatności kontrahentowi, tzw. biała lista podatników VAT. MF przygotowało wytyczne dotyczące korzystania z niego.
Od 1 września 2019 r. funkcjonuje nowy, prowadzony dla celów VAT wykaz podmiotów. Obejmuje on m.in. wszystkie podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT (w części tej przedmiotowy wykaz potocznie nazywany jest białą listą) oraz dotyczące ich informacje, w tym numery posiadanych przez nich rachunków bankowych oraz w SKOK-ach. Trzeba uważać na sankcje za dokonywanie płatności na rachunki spoza białej listy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip