Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Od 1 stycznia 2022 roku ustawodawca w ramach tzw. ustawy „Polski Ład” uniemożliwił zarówno podatnikom PIT, jak i CIT prawo do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. W roku 2022 obowiązywał jednak przepis przejściowy, na podstawie którego w pewnych sytuacjach amortyzacja nieruchomości mieszkalnych była możliwa. Jakie zasady obowiązuję obecnie? Poznaj najważniejsze zmiany dotyczące amortyzacji podatkowej w 2023 roku.
Samir Kayyali, doradca podatkowy wyjaśni m.in.:
Polecamy też:
Pytanie dotyczy inwestycji w firmie. Podatnik kupił budynek, który przygotowuje na biuro oraz magazyn. Rozpoczął inwestycję, której niw ukończył z końcem 2022 r. Zamierza ją zakończyć w lutym 2023 r. (stan surowy). Czy może taki budynek (w stanie surowym) wprowadzić jako środek trwały i amortyzować? Wartość początkowa nie przekroczy kwoty 100.000.
Pytanie: Pytanie dotyczy inwestycji w firmie. Zakupiłam budynek, który przygotowuję na biuro oraz magazyn. Rozpoczęłam inwestycję, którą z końcem roku chcę zakończyć (stan surowy). Czy mogę taki budynek (w stanie surowym) wprowadzić jako środek trwały i amortyzować? Wartość początkowa nie przekroczy kwoty 100 tys.
Spółka w 2020 r. poniosła nakłady na modernizację lokalu mieszkalnego celem przystosowanie jego części na biuro. Czy w związku ze zmianami Polskiego Ładu amortyzacja poniesionych nakładów nie stanowi KUP?
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą (PKPiR, podatek liniowy) we wrześniu 2022 roku nabył nieruchomość, która jest wpisana do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Podatnik zamierza wykorzystywać ją w całości w działalności gospodarczej. Jest kompletna i zdatna do wykorzystywania od września 2022 roku Według jakiej stawki należy amortyzować? Jakie konsekwencje będą dla podatnika, jeśli za kilka miesięcy uzna, że tylko część nieruchomości będzie wykorzystywana w działalności, a reszta zostanie przekazana na cele osobiste?
Spółka zawiera umowę, w której zleca dostawcy wyprodukowanie utworu oraz zobowiązuje go do przeniesienia praw autorskich (udzielenia licencji) na spółkę do wyprodukowanego dzieła. Czynności po stronie spółki sprowadzają się więc do roli nadzorczej, a nie wytwórczej. To zaś oznacza, że spółka nie może zaliczyć wypłaconego dostawcy wynagrodzenia jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, lecz tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.
Od 1 stycznia 2023 r. lokale i budynki mieszkalne nabyte lub wytworzone przed 1 stycznia 2022 r. i oddane do używania przed tą datą nie będą podlegać amortyzacji podatkowej. Możliwość kontynuacji amortyzacji dotyczy tylko 2022 roku, co budzi uzasadnione wątpliwości natury konstytucyjnej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip