Sektor NGO

Sprawozdanie finansowe za 2020 rok: niektóre jednostki zyskają miesiąc na dopełnienie obowiązków

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 18 marca 2021
Sprawozdanie finansowe za 2020 rok. Więcej czasu na obowiązki

Resort finansów opublikował projekt, który daje więcej czasu niektórym jednostkom na wypełnienie obowiązków sprawozdawczych wynikających z ustawy o rachunkowości. Które jednostki będą mieć więcej czasu na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok? Czy zmieni się termin zatwierdzania sprawozdań za 2020 rok? Sprawdźmy.

Zmiany dotyczą organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej związków zawodowych, organizacji pracodawców, izb gospodarczych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, organizacji samorządu zawodowego i organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, co wynika z charakteru ich działalności (non-profit).

Ministerstwo Finansów tłumaczy w uzasadnieniu, że wydanie projektu wynika z uwzględnienia postulatów formułowanych przez organizacje pozarządowe w zakresie przesunięcia terminów sprawozdawczych wynikających z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Sprawozdanie finansowe za 2020 rok – które jednostki zyskają miesiąc

Projekt przewiduje wprowadzenie krótkiego (o 1 miesiąc) przesunięcia niektórych terminów wynikających z ustawy o rachunkowości. Zmiana ta będzie dotyczyła wyłącznie jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy, których działalność opiera się w dużej mierze na wolontariacie i pracy społecznej.

Zmiana będzie miała zastosowanie do roku obrotowego kończącego się po 29 września 2020 r., jednak nie później niż 30 kwietnia 2021r., których termin wykonania nie upłynął przed 31 marca 2021 r.

Przesunięcie  terminów o  miesiąc będzie oznaczało, że ostateczny termin np. sporządzenia sprawozdania finansowego będzie przypadał 30 kwietnia 2021 r. zamiast 31 marca 2021 r. (w przypadku, gdy dzień bilansowy przypadał na dzień 31 grudnia 2020 r.).

Zatwierdzanie sprawozdań finansowych za 2020 rok w spółdzielniach

Projekt przedłuża ponadto termin na zatwierdzanie sprawozdań finansowych spółdzielni mieszkaniowych (do 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii) oraz niektórych jednostek, które nie mogą wykonać tej czynności ze względu na wskazane w tym przepisie przesłanki (m.in. brak możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość-do 6 tygodni od dnia ustania jednej z przesłanek).

Przepis będzie miał zastosowanie do zatwierdzania sprawozdań finansowych za lata obrotowe kończące się po 29 września 2020 r., co umożliwi wymienionym jednostkom (spółdzielniom mieszkaniowym, oraz niektórym innym jednostkom - niebędącym spółkami kapitałowymi, spółkami komandytowo-akcyjnymi, spółkami jawnymi lub komandytowymi, których wszystkimi wspólnikami lub akcjonariuszami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej) przesunięcie terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Powyższa zmiana będzie miała zastosowanie do obowiązków dotyczących roku obrotowego kończącego się po 29 września 2020 r. Przepis ten nie będzie ograniczony do roku obrotowego 2020. Będzie więc dotyczył również następnych lat obrotowych, o ile nadal będzie trwał stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii i związane z nim ograniczenia.

 

Źródło: rozporządzenie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz