Sektor Publiczny

Jak prawidłowo księgować operacje związane ze split payment

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 14 listopada 2019
Pytanie:  Jestem księgową w Związku Gmin. Działamy na podstawie tych samych przepisów, jak jednostki samorządu terytorialnego. Proszę o pomoc w zaksięgowaniu operacji split payment zarówno w jednostce, jak i organie. Otrzymałam zapłatę za fakturę na rachunek bieżący w kwocie 1.000 zł. Z rachunku bieżącego automatycznie przeksięgowano VAT na Rachunek VAT. Księguję te dwie operacje następująco: 130-01/221 813,01 130-01/221 186,99, przeksięgowanie VAT na rachunek VAT: 141-02/130-01. Następnie muszę zaksięgować wpływ VAT na Rachunek VAT. Księgowanie wpływu VAT na Rachunek VAT przebiega następująco: 130-03/141-02. W momencie zapłaty za VAT z rachunku bieżącego kwota 186,99 zł przeksięgowuje mi się automatycznie na Rachunek bieżący. W tym momencie nie wiem, jak zaksięgować przeksięgowanie VAT z rachunku VAT i wpływ VAT na rachunek bieżący.

Pozostało jeszcze 75 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel