W jakiej wysokości wypłacić dietę pracownikowi będącemu w podróży służbowej?

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano:
Pytanie:  Często nasz pracownik znajduje się w podróży służbowej. W tym czasie ma płaconą delegację (dietę). W jakiej wysokości wypłacić dietę pracownikowi, gdy podróż służbowa trwa dokładnie 12 godzin? W przepisach mowa jest o przedziale do 12 godzin - 1/2 diety, powyżej 12 godzin cała dieta. Czy należy się pracownikowi 1/2 diety?

Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w sposób wskazany w tekście.

Odpowiedź: 

Pracownikowi przysługuje połowa diety.

Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób: 

  • jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:  
  • od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,  
  • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Z treści powyższego przepisu wynika, iż połowa diety przysługuje, jeżeli podróż służbowa trwa przynajmniej 8 godzin i nie dłużej niż 12 godzin. Zwrot „do 12 godzin” oznacza, że chodzi zarówno o okres trwający mniej niż 12 godzin, jak i okres równy 12 godzinom. Analogicznie zwrot „od 8 godzin” oznacza, że chodzi o podróż trwającą ponad 8 godzin, jak również dokładnie 8 godzin. Dlatego więc, jeśli podróż trwa dokładnie 12 godzin, to pracownikowi należy się połowa diety, a nie w pełnej wysokości.
Podstawa prawna: 

- § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990).

Tekst opublikowany: 

16 grudnia 2011 r.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel