Upewnij się, kiedy stratę możesz zaliczyć do kosztów podatkowych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 24 maja 2018
11e3dc0b9f4662aa92a43a1d3da20737266e98d4-medium

Przedsiębiorcy skradziono towary znajdujące się w magazynie. Zobacz, jakie warunki muszą być spełnione, aby poniesione straty można było zaliczyć do kosztów podatkowych.

Podatnicy muszą pamiętać, że nie można kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów wydatków, będących następstwem jego niewłaściwego lub nieracjonalnego działania. Takie stanowisko potwierdził dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej o nr 0115-KDIT3.4011.99.2018.2.PSZ.

Czego dotyczył problem?

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który skupuje od klientów rzeczy ruchome z możliwością odkupu przez klienta. Czas na odkupienie rzeczy ruchomej to okres od miesiąca wzwyż. Przez ten czas rzeczy te pozostają zabezpieczone w magazynach firmy. Czasami zdarza się jednak sytuacja, że wskutek kradzieży towar ten zostanie utracony. Aby uniknąć strat, podatnik zamontował monitoring, drzwi antywłamaniowe, alarmy, sejf, szafy pancerne. Podpisana jest również umowa z firmą ochroniarską. W większości punktów znajdują się rolety antywłamaniowe lub kraty.

Na udokumentowanie działań zmierzających do odzyskania straty podatnik gromadzi dokumentację np.: zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, postanowienie policji o wszczęciu bądź umorzeniu postępowania. Podatnik występuje również z wezwaniem do zapłaty, często uczestniczy, jako pokrzywdzony w postępowaniu karnym.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wartość towarów znajdujących się w magazynie firmy, co do których zwarto umowy sprzedaży z możliwością odkupu, a które zostały skradzione, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i w którym momencie.

Podatnik uważał, że wartość towarów znajdujących się w magazynie firmy i skradzionych, a co do których zawarto umowy sprzedaży z możliwością odkupu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wraz z zakończeniem postępowania dotyczącego kradzieży.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor KIS przyznał podatnikowi rację.

Organ podatkowy wyjaśnił, że możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku, jako kosztu uzyskania przychodów uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż poniesiony wydatek przysporzy mu spodziewanego przychodu lub przyczyni się do zabezpieczenia źródła przychodów.

Podatnik nie może kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów wydatków, będących następstwem jego niewłaściwego lub nieracjonalnego działania. Wyjątkiem mogą być jedynie nieprzewidywalne sytuacje, których uniknięcie było niemożliwe, pomimo podjęcia przez podatnika wszelkich koniecznych działań.

Strata jako zdarzenie losowe stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu. Zatem w analizowanej sytuacji faktyczną datą poniesienia kosztu podatkowego związanego z kradzieżą towarów będzie data, w której podatnik otrzymał postanowienie o zakończeniu postępowania dotyczącego kradzieży. Postanowienie z tą datą zakończenia postępowania bowiem stanowiło dokument potwierdzający poniesioną stratę, a prawidłowe udokumentowanie straty poniesionej w związku z kradzieżą jest jednym z podstawowych warunków zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów.

Co to dla mnie oznacza?

  • Jeżeli kradzież towarów była następstwem zdarzenia losowego, a podatnik dochował należytej staranności przy zabezpieczeniu towarów, to zostały spełnione przesłanki uprawniające do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wartości towarów skradzionych z magazynu firmy.
  • Strata jako zdarzenie losowe jest pośrednim kosztem uzyskania przychodu.
  • Podatnik musi zadbać o prawidłowe udokumentowanie straty.

Polecamy w Portalu FK:

 

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  z 27 marca 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.99.2018.2.PSZ

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz