Jaka jest skala instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych przez fiskusa

Dodano: 7 czerwca 2024
Jaka jest skala instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych przez fiskusa

Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) wspólnie z Pracodawcami Rzeczpospolitej Polskiej podjęła inicjatywę przeprowadzenia badania ankietowego dotyczącego praktyki wszczynania postępowań karnych skarbowych i stosowania w następstwie tego art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Badanie ma dostarczyć informacji, czy praktyka KAS w tej materii uległa zmianie w ostatnich latach.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaki jest cel ankiety przygotowanej przez doradców podatkowych wspólnie ze środowiskiem przedsiębiorców, dotyczącej praktyki wszczynania postępowań karnych skarbowych pod kątem przedawnienia zobowiązań podatkowych
  • W jaki sposób należy wypełnić wspomnianą ankietę
  • Do kiedy prowadzone jest badanie
  • W jaki sposób zostaną wykorzystane dane uzyskane dzięki ankiecie 

Sprawdź też:

Resort finansów nie wyklucza zmian w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych  

Fiskus wysyła nieformalne listy do podatników - jest reakcja RPO

Nowy wykaz należności, które trzeba regulować na mikrorachunek podatkowy już obowiązuje

Kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2024 roku będą wyższe

Ankieta, którą można  znaleźć  na stronie internetowej  KIDP, składa się z kilkunastu pytań. Jest w całości anonimowa, tzn. nie ma możliwości sprawdzenia kto wypełnił i przesłał ankietę.  Ponieważ założone badanie dotyczy zjawiska powszechnie krytykowanego i uważanego za jedną z największych patologii w działaniu administracji skarbowej, autorzy tej inicjatywy liczą na to, że doradcy podatkowi zaangażują się w przekonanie  podatników do udziału w ankiecie oraz wesprą ich w jej wypełnieniu.

Cele i sposób wypełnienia ankiety  

Ankieta ma na celu zebranie danych, których agregacja pozwoli zweryfikować, czy i w jakim zakresie zmieniło się podejście organów administracji skarbowej do stosowania ww. art. 70 § 6 pkt 1 po uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 r. (sygn. akt I FPS 1/21). Dlatego chodzi  o ujęcie w ankiecie wyłącznie tych przypadków, w których wszczęcie postępowania karnego skarbowego nastąpiło po wskazanej wcześniej dacie 24 maja 2021 r.

Każdy przypadek wszczęcia postępowania karnego skarbowego i zastosowania art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej. będzie wymagał odrębnego wypełnienia ankiety. Wypełnienie ankiety wymaga podania informacji dotyczących zarówno postępowania podatkowego (kontroli celnoskarbowej lub kontroli podatkowej), przed zakończeniem którego wszczęto postępowanie karne skarbowe, jak również informacji dotyczących wszczętego postępowania karnego skarbowego.

Wszelkie pytania dotyczące wątpliwości związanych z wypełnieniem ankiety należy  kierować na [email protected]  Można to zrobić w terminie do 10 czerwca 2024 r.

Jak zostaną wykorzystane materiały z badania

Zebrane na podstawie wypełnionych ankiet dane zostaną zagregowane i poddane zbiorczej analizie. Informacje ujęte w poszczególnych ankietach pozostaną znane wyłącznie osobom, które z ramienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Pracodawców RP będą zajmować się ich opracowaniem, a następnie przygotowaniem raportu podsumowującego wyniki badania.

Źródło:

www.kidp.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz