Skorzystanie z ulgi na złe długi w sytuacji, kiedy kontrahent nie uregulował należności z tytułu dostawy

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 7 listopada 2016
Pytanie:  Spółka jawna prowadząca księgi rachunkowe, odpisująca koszty w zespole 4 posiada należność z tytułu faktury VAT za wykonane usługi, której 150 dni płatności już minął. Spółka skorzystała z ulgi na złe długi i dokonała stosownej korekty deklaracji VAT. Dokonała księgowania Wn na konto 22 - rozliczenia z tytułu podatku VAT, Ma 24 - Pozostałe rozrachunki. Czy księgowanie jest poprawne, w jaki sposób w bilansie wykazać kwotę tego podatku? W międzyczasie spółka skierowała zapłatę tych wierzytelności na drogę sądową, której wynikiem jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym należności głównej brutto oraz kosztów sądowych. Spółka ma więc szanse odzyskać swoje należności. Dokonaliśmy księgowania w kwocie brutto Wn 245 - Inne roszczenia sporne/201 - Rozrachunki. Czy księgowanie jest poprawne, czy należy dodatkowo utworzyć odpis aktualizacyjny? Spółka korzystała z zastępstwa procesowego za co otrzymała fakturę, czy stanowi ona koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia kosztu? Spółka również dokonała wpłat za czynności komornika, za co również otrzymała fakturę, ale zaliczkową. W jaki sposób zaksięgować fakturę zaliczkową komornika i w jaki sposób wykazać ją w bilansie?

Pozostało jeszcze 85 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel