Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 17 marca 2018
Pytanie:  Pracownik otrzymał w maju 2016 roku orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na rok. Po tym czasie, tj. w maju 2017 roku, zwiększono mu urlop o 10 dodatkowych dni. W czerwcu 2017 roku na posiedzeniu komisji orzeczono stopień lekki na trzy lata. Pytanie dotyczy długości udzielonego urlopu dodatkowego, czy przyznanie tych pierwszych 10 dni jest prawidłowe i czy powinniśmy udzielić mu jeszcze dodatkowo10 dni? Co w sytuacji, gdy pracownik odwołał się do sądu o zmianę stopnia niepełnosprawności na umiarkowany i przykładowo w 2018 roku sąd by mu go przyznał?
Odpowiedź: 

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy.

W przypadku osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wymiar urlopu wypoczynkowego będzie wynosił odpowiednio:

  1.  30 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2.  36 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym może być stosowany jedynie w przypadkach ściśle określonych w art. 1551 (ustanie stosunku pracy) oraz w art. 1552 Kodeksu pracy (np. po trwającym co najmniej miesiąc okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego). Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Nie dotyczy to zatem urlopu dodatkowego nabytego przez niepełnosprawnego.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych powyżej stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia).

Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku.

Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, zgodnie z którym prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.

Jeżeli osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności utraci status osoby niepełnosprawnej lub też zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci prawa do urlopów, do których nabyła prawo przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki (zarówno zaległych, jak i bieżących).

W takim przypadku brak jest podstaw do zastosowania zasady urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Powyższe oznacza, że w przypadku otrzymania przez pracownika w maju 2016 roku orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na okres roku, w maju 2017 roku nabył on prawo do 10 dni urlopu dodatkowego.

Prawo do kolejnego urlopu dodatkowego nabyłby od 1 stycznia 2018 r., gdyby nadal posiadał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jeśli w czerwcu 2017 roku na posiedzeniu komisji orzeczono stopień lekki na trzy lata, pracownik nie utracił prawa w tym roku do nabytych 1 stycznia 2017 r. 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego, bowiem zasada proporcjonalności nie ma w tym przypadku zastosowania.

W sytuacji, gdy pracownik odwoła się do sądu o zmianę stopnia niepełnosprawności na umiarkowany i przykładowo w 2018 roku sąd zmieniłby orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wówczas za każdy rok kalendarzowy będzie miał prawo do kolejnego urlopu dodatkowego.
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz