Wypłata środków z PPK w przypadku choroby i na wkład własny

Dodano: 12 października 2022
Wypłata środków z PPK w przypadku choroby i na wkład własny

Wypłata pieniędzy przed sześćdziesiątką na dowolny cel (dokonanie zwrotu) wiąże się z pewnymi potrąceniami. Są jednak dwa przypadki, które pozwalają wypłacić pieniądze bez żadnych konsekwencji.

Wypłata w przypadku choroby

Wypłata pieniędzy bez potrąceń przed 60. rokiem życia jest możliwa w przypadku choroby. To może być choroba uczestnika PPK, jego małżonka/i lub dziecka, pod warunkiem, że nie jest pełnoletnie. Można wówczas wypłacić bez żadnych konsekwencji do 25% zgromadzonych środków. Aby to zrobić, należy do instytucji finansowej, która prowadzi rachunek PPK, złożyć wniosek o wypłatę środków. Do wniosku powinniśmy dołączyć orzeczenie lub zaświadczenie lekarza, który potwierdzi diagnozę poważnego zachorowania.

Katalog chorób jest bardzo obszerny i zawarty w ustawie: to może być nowotwór, zawał serca, udar, cukrzyca. Co ważne, taki wniosek można składać wielokrotnie, pod warunkiem, że każdy z nich będzie dotyczył innej jednostki chorobowej. Nie jest przy tym istotne, kiedy doszło do zachorowania, przed czy po przystąpieniu do PPK.

Wypłata na wkład własny

Druga sytuacja, gdy można wypłacić pieniądze przed sześćdziesiątką bez żadnych pomniejszeń, jest bardziej optymistyczna. Dotyczy ona wypłaty na wkład własny przy kredycie hipotecznym na:

  • budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego,
  • zakup domu, mieszkania lub gruntu,
  • nabycie udziału we współwłasności domu, mieszkania lub gruntu.
Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Mogą one wypłacić nawet 100% swoich oszczędności, zgromadzonych na rachunku PPK, bez żadnych potrąceń.

Aby to zrobić, w instytucji finansowej, w której prowadzony jest rachunek, należy złożyć wniosek o zawarcie specjalnej umowy. Powinna ona określać na co będzie zaciągany kredyt, na jakich zasadach i w jakich terminach chcemy wypłacić pieniądze z PPK. W umowie musi być także określony czas, w którym zaczniemy zwracać pieniądze, ponieważ te pobrane na wkład własny trzeba zwrócić na swój rachunek PPK – można to potraktować jak nieoprocentowaną pożyczkę. Mamy na to maksymalnie 15 lat od wypłaty oszczędności, przy czym zacząć zwracać pieniądze powinniśmy nie później niż 5 lat od pobrania środków. Z tej opcji wypłaty można skorzystać tylko raz.

Wypłata to nie koniec oszczędzania

W obu przypadkach wypłata pieniędzy nie wiąże się z końcem oszczędzania. Po skorzystaniu z wypłaty rachunek PPK  nadal będzie zasilany wpłatami pracodawcy, państwa i uczestnika programu.

Źródło:

www.mojeppk.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz