Obowiązki informacyjne pracodawcy związane z autozapisem do PPK

Dodano: 17 stycznia 2023
Obowiązki informacyjne pracodawcy związane z autozapisem do PPK

Do końca lutego br. pracodawca jest zobowiązany do przekazania informacji o ponownym autozapisie wszystkim pracownikom w wieku 18-55 lat, którzy złożyli deklarację o rezygnacji.

Powiadomienie pracowników o ponownym autozapisie, który ma miejsce w tym roku, jest obowiązkiem informacyjnym pracodawcy. Autozapis obejmuje osoby w wieku 18-55 lat, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia, czy rezygnacja ta została złożona przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, czy też zrezygnowały w trakcie oszczędzania.

Od kiedy i do kiedy można informować pracowników?

Nie ma ustawowego terminu, od kiedy można rozpocząć akcję informacyjną, związaną z autozapisem. Należy jednak odróżnić akcję informacyjną od akcji edukacyjnej, a zatem poinformowanie pracowników o ponownym autozapisie np. we wrześniu 2022 r. nie będzie stanowić wypełnienia tego obowiązku. Rozpoczęcie akcji informacyjnej w styczniu 2023 r. można uznać za wypełnienie obowiązku informacyjnego dotyczącego ponownego autozapisu, natomiast należy pamiętać, by informację taką przekazać również osobom, które zostaną zatrudnione później (przed 1.03) i złożą deklarację o rezygnacji.

Ustalony jest natomiast termin zakończenia akcji informacyjnej – jest to 28 luty 2023 r. Do tego terminu wszystkie osoby, objęte ponownym autozapisem, powinny otrzymać stosowną informację. Deklaracje o rezygnacji przestają obowiązywać od 1 marca 2023 r., niezależnie od tego, czy taka deklaracja została złożona rok czy dwa dni wcześniej.

Kogo nie dotyczy autozapis?

Ponowny autozapis dotyczy wyłącznie osób w wieku 18-55 lat, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie obejmuje zatem osób, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55. rok życia (przystępują do PPK na własny wniosek) oraz osób, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 70 lat (nie mogą być uczestnikami PPK).

Udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny dla pracownika. W każdej chwili (do ukończenia 70 roku życia) może on przystąpić i zrezygnować z uczestniczenia w programie, niezależnie od terminów tegorocznego ponownego autozapisu.

Wzór informacji dla pracowników

Na stronie mojeppk.pl w zakładce Pliki do pobrania znajduje się wzór informacji o ponownym autozapisie, który można przekazać pracownikom. Jest on w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej. To duże ułatwienie dla pracodawców, zatrudniających osoby niepolskojęzyczne. Funkcjonuje także specjalna strona, skierowana do pracodawców, kadr i płac, poświęcona autozapisowi, która jest dostępna tutaj. Istnieje również możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i online.

Źródło:

www.mojeppk.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz