Niewykorzystane środki z ZFŚS a koszty podatkowe

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 10 marca 2010
Pytanie:  Na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pozostała do wykorzystania kwota 14.247,54. Zaliczaliśmy w koszty podatkowe wartość tych odpisów na ZFŚS przez wszystkie lata, ale nie przelewaliśmy tej kwoty na odrębne konto, ponieważ z tego konta odpisywaliśmy koszt zabawy dla pracownika i świąteczne bony towarowe finansowane z własnych środków i we własnym sklepie. Fundusz nie istnieje już od kilku lat a firma zatrudnia 9 pracowników. Jak mamy postąpić w takiej sytuacji?
Odpowiedź: 

W opisanych okolicznościach należy przede wszystkim podkreślić, iż do kosztów podatkowych zaliczać można wyłącznie taką wartość odpisów na ZFŚS, która została faktycznie przelana na wyodrębniony rachunek bankowy. W konsekwencji, tak długo, jak pieniądze z odpisu nie wpłyną na konto funduszu przeznaczonego na cele socjalne, pracodawca nie powinien zaliczyć ich w koszty. Pomimo zaprzestania tworzenia przez pracodawcę zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pozostałe na koncie tego funduszu środki powinny być wykorzystane zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm., dalej ustawa o ZFŚS) i opracowanego w danym zakładzie regulaminu wykorzystania tych środków.

1. Na co są przeznaczone środki ZFŚS?

Środki ZFŚS są przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. Funduszem administruje pracodawca.

W rozumieniu ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

  • różnych form wypoczynku,
  • działalności kulturalno - oświatowej (np. zakup biletów do kina, teatru) oraz sportowo - rekreacyjnej (bilety na basen, na siłownię),
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
  • udzielania rzeczowej lub finansowej pomocy materialnej (np. zakup bonów lub talonów towarowych, paczek dla dzieci),
  • zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych odrębną umową.

Szczegółowe zasady i warunki korzystania z firmowej pomocy socjalnej, a także zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinny zostać określone przez pracodawcę w regulaminie funduszu.

Środkami funduszu nie wolno dysponować w dowolny sposób.

2. Niewykorzystane środki z ZFŚS

Środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny. Natomiast w sytuacji, gdy dana jednostka od określonego momentu nie musi tworzyć funduszu (np. z powodu podjęcia decyzji o jego likwidacji), wówczas środki zgromadzone na osobnym koncie funduszu należy wykorzystać do wyczerpania zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS oraz obowiązującego w zakładzie regulaminu wykorzystania środków ZFŚS - nawet, jeśli dotyczy to okresów poprzednich.

Przypomnijmy, że odpisy podstawowe, z których tworzony jest ZFŚS, podobnie jak jego zwiększenia obciążają koszty uzyskania przychodów podmiotu tworzącego fundusz (art. 6 ust. 1 ustawy o ZFŚS).

3. Zaliczenie do kosztów podatkowych odpisów na ZFŚS

Konieczne jest tu jednak faktyczne przelanie równowartości wyliczonego odpisu na wyodrębniony rachunek bankowy.

Powyższe potwierdza chociażby postanowienie naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego z 30 sierpnia 2007 r. (sygn. PUS.I/423/54/07) oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 3 września 2008 r., sygn. akt I SA/Gl 317/08, w myśl którego warunkiem niezbędnym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest definitywne (faktyczne) poniesienie wydatku (spełnienie warunków ogólnych pozwalających zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów - art. 22 ust. 1 updof) oraz wpłacenie dokonanych odpisów na wyodrębniony rachunek ZFŚS.

Tekst opublikowany: 

28 lutego 2010 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz