Czy wypłacenie świadczenia urlopowego pracownika jest uzależnione od wykorzystania przez niego urlopu

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 20 września 2016
Pytanie:  Firma zatrudnia 40 pracowników. W zakładzie tworzy się ZFŚS, oraz wypłaca świadczenia urlopowe. W regulaminie ZFŚS jest zapis że środki funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na dofinansowanie m.in na : corocznego dodatku urlopowego dla pracowników w wysokości 37,7% odpisu podstawowego, o którym mowa jest w ustawie. Świadczenie to jest wypłacane proporcjonalnie do czasu pracy i okresu zatrudnienia pracownika w danym roku. Nie przysługuje, jeżeli wysokość dochodu na osobę w gospodarstwie domowym pracownika przekracza kwotę 3.000 zł. Przyznanie i wysokość dofinansowania z funduszu dla uprawnionych uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Podstawą uzyskania świadczenia z ZFŚS jest wniosek pracownika z oświadczeniem o wysokości dochodu na osobę w gosp. domowym wnioskodawcy z ostatnich 12 m-cy poprzedzających złożenie wniosku. Wniosek jest załącznikiem do Regulaminu. Dodatek urlopowy jest wypłacany raz w roku w miesiącu grudniu. Czy jest niezbędne do uzyskania dodatku urlopowego przez pracownika wykorzystanie przez niego 14 dni kalendarzowych wolnych od pracy - urlopu ? Nie ma takiego zapisu w Regulaminie firmy. Według mojej oceny nie ma takiego wymogu.

Pozostało jeszcze 55 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel