ZUS czy OFE - czas na decyzję o podziale składki emerytalnej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 3 kwietnia 2024
  ZUS czy OFE - czas na decyzję o podziale składki emerytalnej

Osoby będące uczestnikami otwartych funduszy emerytalnych (OFE) będą mogły złożyć oświadczenie odnośnie do  sposobu gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Jest to wynikiem otwarcia przez ZUS tzw. okna  transferowego w tym zakresie, co nastąpiło 1 kwietnia br.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Ile wynosi wysokość składki emerytalnej
  • Jak ta składka jest dzielona  w przypadku osób zapisanych do OFE
  • Na czym polega tzw. okno transferowe w ZUS
  • Do kiedy w ramach wspomnianego okna trzeba podjąć decyzję co do sposobu rozliczania składki
  • W jaki sposób złożyć oświadczenie w tym zakresie
  • Czy złożenie oświadczenia jest obowiązkowe

Sprawdź też:

Kiedy emeryt będzie mógł liczyć na dwie waloryzacje emerytury w ciągu roku

Zatrudnienie pracownika emeryta – jaki kod tytułu do ubezpieczeń

Od 1 marca wyższe limity przychodu dla pracujących emerytów

Emerytury pomostowe od 1 września 2024 r. – sprawdź zmiany

Okresy składkowe i nieskładkowe do emerytury lub renty – ważny wyrok TK z 13 grudnia 2023 r.

Na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), począwszy od 2016 r., co cztery lata, w okresie od  1 kwietnia do 31 lipca, członek otwartego funduszu emerytalnego (OFE) lub osoba, której Zakład Ubezpieczeń Społecznych ewidencjonuje składkę  emerytalną na specjalnym subkoncie – mogą złożyć do ZUS oświadczenie o sposobie rozliczania części swojej składki. Jest to tzw. okno transferowe w ZUS, przewidziane w art. art. 39a tej ustawy.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, składka emerytalna wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru (wynagrodzenia). Przy czym w przypadku osób odprowadzających część tej składki do OFE, z tego 12,22% podlega ewidencjonowaniu na koncie ubezpieczonego w ZUS (w ramach tzw. pierwszego filaru emerytalnego), natomiast   pozostała część – w ramach tzw. drugiego filaru emerytalnego –  odpowiednio na specjalnym subkoncie tej osoby w ZUS (4,38%) oraz na jej  rachunku w OFE (2,92%).

 

Ubezpieczeni

Wysokość przekazywanej składki emerytalnej (% podstawy wymiaru)

I filar emerytury (ZUS)

II filar emerytury

Razem

Subkonto w ZUS

OFE

Osoby  przekazujące część składki emerytalnej do  OFE

12,22%

4,38%

2,92%

19,52%

Osoby odprowadzające składkę emerytalną wyłącznie do ZUS

12,22%

7,3%

19,52%

Jak o dokonanym wyborze poinformować ZUS

Co 4 lata ubezpieczeni, w ramach wspomnianego wcześniej okna transferowego, mają jednak możliwość zadecydowania,  czy część ich  składki na ubezpieczenie emerytalne (w wysokości 2,92%. podstawy wymiaru)  ma być:

  • zapisywana na subkoncie danej osoby w ZUS albo
  • przekazywana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym  (OFE).

Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, należy mu przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Jest do tego przeznaczony formularz o oznaczeniu ZUS-US-OFE-03.

Ubezpieczeni na dopełnienie formalności w tym zakresie mają czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r.

Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oświadczenie to można przekazać wskazanej instytucji  elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, osobiście – w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów, jak również pocztą – na adres dowolnego oddziału ZUS.

W tym miejscu należy podkreślić, że poprzednio takie okno transferowe powinno było zostać otwarte w 2020 roku. Ostatecznie nie doszło jednak do tego z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Na podstawie bowiem  art. 31ze ust. 1 tzw. specustawy z  2 marca 2020 r. o  COVID-19, w 2020 roku wyłączona została możliwość  stosowania ww. art. 39a ustawy systemowej. Konsekwentnie,  oświadczenia w tym zakresie złożone od 1 kwietnia 2020 r., nie wywoływały skutków prawnych. Oznacza to, że zainteresowani mają możliwość dokonania takiego wyboru po raz pierwszy od 8 lat.

Nie każdy musi złożyć oświadczenie

Co istotne, złożenie oświadczenia do ZUS, o którym mowa, jest w pełni dobrowolne. Wskazuje na to jednoznacznie treść art. 39a ust. 1 ustawy systemowej, w którym ustawodawca – wskazując na dopuszczalność podjęcia takiego kroku przez ubezpieczonego – posłużył się sformułowaniem „może złożyć ....”. Jeśli wspomniane oświadczenie nie zostanie przez daną osobę przekazane do ZUS, to rozliczanie części jej składki emerytalnej (2,92%) będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach.

Ponadto nie każdy będzie uprawniony do skutecznego złożenia takiego dokumentu. Ograniczenie to dotyczy osób, które osiągną powszechny wiek emerytalny (wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn)  – za 10 lat lub wcześniej.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, ZUS  nie przekazuje składek do OFE. Z kolei OFE stopniowo przekazują środki do ZUS, gdzie są zapisywane na subkoncie. Chodzi o tzw. „suwak bezpieczeństwa”. Rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczeństwo środków finansowych ubezpieczonego zgromadzonych w OFE. Gdyby bowiem doszło do załamania rynków finansowych przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego, groziłoby to obniżeniem kapitału, a w konsekwencji uzyskiwaniem niższego świadczenia.   

Co z osobami, które jeszcze nie są w OFE 

Jeśli osoba objęta powszechnym ubezpieczeniem emerytalnym nie była do tej pory  członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jej  składki była  przekazywana na rachunek w takim funduszu – to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinna zawrzeć stosowną umowę z wybranym OFE.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz