Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
W pierwszą niedzielę kwietnia 2024 roku odbywają się w Polsce wybory samorządowe. Tego dnia wybieramy przedstawicieli różnych szczebli samorządu, czyli radnych gmin, rad powiatów, rad dzielnic i sejmików województw oraz prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Odbywające się wybory rodzą skutki również dla pracodawców. Wynika to z faktu, że pracownicy, którzy są członkami obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej, będą mieli prawo do dnia bądź dni wolnych w związku z pracą w komisji wyborczej. Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzyma członek komisji wyborczej i jak udokumentować prawo do zwolnienia od pracy.
Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają 900 zł, zastępcy przewodniczącego 800 zł, a członkowie komisji 700 złotych. W przypadku głosowania ponownego w ramach drugiej tury w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, członkom komisji przysługują zryczałtowane diety w połowie wskazanej wyżej wysokości. Poza wynagrodzeniem za pracę w komisji wyborczej jej członkom przysługują również inne uprawnienia.
Ustawa Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011 r. określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania oraz warunki ważności wyborów między innymi:
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj także:
Czy od wynagrodzenia członka komisji wyborczej trzeba zapłacić PIT
Jaki PIT wystawić dla członków obwodowych komisji wyborczych
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.