Zmiana stanowiska pracy za pomocą aneksu do umowy o pracę

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 7 lipca 2010
Pytanie:  W styczniu w formie aneksu do umowy o pracę dokonałem zmiany stanowiska pracy kilku pracownikom. Czy jest to właściwa forma, czy jednak powinienem najpierw dokonać wypowiedzenia zmieniającego?
Odpowiedź: 

„Aneksowanie” umowy o pracę jest dopuszczalne o ile doszło do tego na podstawie porozumienia stron - porozumienia zmieniającego, będącego zgodnym oświadczeniem woli obu stron umowy o pracę. W przeciwnym wypadku złożenie takiego „aneksu”, jako jednostronnej zmiany umowy o pracę przez pracodawcę jest nieprawidłowe - należy dokonać wypowiedzenia zmieniającego

Wypowiedzenie zmieniające i tzw. „aneks” do umowy są to dwie różne instytucje. Pierwsza dotyczy sytuacji jednostronnej zmiany warunków zatrudnienia i wynagradzania pracownika przez pracodawcę. Jest ona dopuszczalna, o ile zachowane zostaną wszelkie zasady dotyczące składania wypowiedzenia, tj. stosowne oświadczenie będzie złożone na piśmie, pracodawca zachowa odpowiedni okres wypowiedzenia i w razie zawarcia umowy na czas nieokreślony - poda przyczynę wypowiedzenia zmieniającego.

Okresy wypowiedzenia wynoszą:

  1. dla umowy na czas określony, dłuższej niż 6 miesięcy, co do której strony przewidziały możliwość jej wypowiedzenia - 2 tygodnie,
  2. dla umów na czas nieokreślony:
    • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
    • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony, co najmniej 6 miesięcy,
    • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony, co najmniej 3 lata.
Okresy zatrudnienia dotyczą danego pracodawcy.

Aneks natomiast - to potoczna nazwa porozumienia stron umowy o pracę (pracownika i pracodawcy). Brak jest tu okresu wypowiedzenia, a strony mogą ustalić konkretną datę zmiany zasad zatrudnienia i wynagradzania. Jednakże ten ostatni sposób musi opierać się na porozumieniu stron - a więc zgodnym oświadczeniu woli pracownika i pracodawcy wyrażonym na piśmie.

Brak takiego zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika oznacza, że nie mogło dojść do zawarcia porozumienia zmieniającego. Wówczas jedynym sposobem zmiany treści umowy o pracę jest wspomniane wyżej wypowiedzenie zmieniające.

W przypadku wskazanym w pytaniu, jeżeli nie doszło do zawarcia porozumienia, oświadczenie woli pracodawcy o zmianie umowy o pracę nie może być potraktowane jako „aneksowanie” umowy. Jest to niedopuszczalne i należy wówczas dokonać wypowiedzenia zmieniającego.

Tekst opublikowany: 

7 lipca 2010 r.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz