Umowa o pracę z ciężarną pracownicą

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 29 stycznia 2010
Pytanie:  Moja firma zatrudniła kobietę w ciąży od 26 października 2009 r. do 25 stycznia 2010 r. na okres próbny na 1/2 etatu. W trakcie trwania umowy 26 listopada 2009 r. kobieta urodziła dziecko. Czy można jej wystawić świadectwo pracy z upływem umowy tj 26 stycznia 2010 r.?
Odpowiedź: 

Tak, trzeba będzie wystawić świadectwo w tym terminie, czyli 26 stycznia 2010 r. Skoro z kobietą w ciąży została zawarta umowa na okres próbny obejmujący 3 miesiące i nie została wypowiedziana (a w przypadku pracownicy w ciąży nie mogło dojść do wypowiedzenia) - to umowa ta rozwiąże się z upływem czasu, na który została zawarta i z tą datą należy wystawić świadectwo pracy.

Podstawą ustania zatrudnienia w takim przypadku jak opisany jest art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy, dalej kp w myśl którego umowa rozwiązała się z upływem czasu, na który została zawarta.

Tylko umowy terminowe przedłużane do dnia porodu rozwiązują się z dniem urodzenia dziecka. Ale taka sytuacja nie miała miejsca w opisanym przypadku.

Umowa nie była bowiem przedłużana do dnia porodu, w trybie określonym w przepisach o ochronie rodzicielstwa, które stanowią, że umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Zatem, pracownica, której dotyczy pytanie urodziła dziecko w trakcie trwania umowy i z dniem jego urodzenia nabyła prawo do urlopu macierzyńskiego.

Nie ma przepisu, który stanowiłby o przedłużaniu umowy do zakończenia urlopu macierzyńskiego.

Zatem, mimo że pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim - umowa jaka Państwa z nią wiąże ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu, na który zawarta została.

Problemem może okazać się natomiast uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Jakkolwiek nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby zatrudniać kobiety w ciąży (oczywiście z wyjątkiem gdy jest to praca szkodliwa lub niebezpieczna dla ich zdrowia) - ZUS bardzo nieufnie traktuje umowy zawarte z ciężarnymi, często zakładając że służą one „wymuszeniu” świadczeń.

Tekst opublikowany: 

24 stycznia 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz