Problematyczne wystawianie świadectwa pracy

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 23 lipca 2012
Pytanie:  Czy w świadectwie wystawionym po zakończonym stosunku pracy ( była umowa na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony) należy również wskazać okres, za który zostało wydane już świadectwo (po umowie na okres próbny i czas określony)? Jeżeli umowa na czas określony rozpoczęła się przed 21 marca 2011 r., a skończyła 31 maja 2011 r. (trwała 1 rok) i potem została zawarta umowa na czas nieokreślony, to czy należało 31 maja 2011 r. wystawić świadectwo pracy?

Przepisy przejściowe ustawy, która z dniem 21 marca 2011 r. zmieniły zasady wydawania świadectw pracy za umowy terminowe nie dotyczą takiej sytuacji, gdy w dniu 21 marca 2011 r. trwała pierwsza terminowa umowa o pracę między stronami stosunku pracy.

Odpowiedź: 

Nie, nie trzeba w tym pierwszym przypadku wystawiać świadectwa pracy. Jeżeli za umowę na okres próbny i na czas określony było już wydane świadectwo pracy, to w przypadku rozwiązania umowy na czas nieokreślony - świadectwo pracy należy wydać tylko za tę umowę. Jeżeli chodzi o drugi przypadek, to nie ma przepisu, który nakładałby na pracodawcę taki obowiązek. Przepisy przejściowe ustawy, która z dniem 21 marca 2011 r. zmieniły zasady wydawania świadectw pracy za umowy terminowe nie dotyczą takiej sytuacji, gdy w dniu 21 marca 2011 r. trwała pierwsza terminowa umowa o pracę między stronami stosunku pracy.

Dlatego w przypadku opisanym w pytaniu można:

  1. wydać zbiorcze świadectwo pracy (za umowę na czas określony i za umowę na czas nieokreślony) dopiero jak się skończy umowa na czas nieokreślony,
  2. wydać świadectwo pracy po zakończeniu umowy terminowej, czyli 31 maja 2011 r.
Każde ww. rozwiązanie znajduje uzasadnienie, tylko niestety nie wprost w przepisach.
Moim zdaniem, jeżeli nie wiadomo co zrobić - najlepiej wydać świadectwo pracy za zakończoną umowę o pracę.

Ponieważ nie wiadomo jaka ostatecznie przyjmie się w tej kwestii wykładnia, ani czy ukształtuje się jakieś orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej kwestii - najbezpieczniej dla pracodawcy było wydać świadectwo pracy 31 maja 2011 r.

Ponieważ jednak nie ma przepisów, nie można przyjmować, że pracodawca postąpił źle, jeśli świadectwa pracy w opisanym przypadku nie wydał.

Brak wyraźnych przepisów oznacza, że można to świadectwo wydać także teraz. W dniu 21 marca 2013 r. upłyną 24 miesiące od dnia wejścia w życie nowych przepisów o wydawaniu świadectw pracy za umowy terminowe i - wydaje się - że lepiej być do tego czasu rozliczonym z pracownikiem ze świadectw pracy za takie umowy.

- art. 2 i 3 z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. z 2011 r. nr 36, poz. 181).
Tekst opublikowany: 

23 lipca 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz