Nowe zasady wystawiania świadectw pracy - ciągłe problemy?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 30 lipca 2012
Pytanie:  Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące nowych zasad wystawiania świadectwa pracy.
1. Zatrudniliśmy pracownika na czas określony od 5 maja 2009 r. do 31 maja 2012 r. Następnie zawarliśmy z nim umowę o pracą na czas określony od 1 czerwca 2012 r. do 31 grudnia 2015 r. Czy powinnam wystawić świadectwo pracy na pierwszą umowę, czy nie?
2. Zatrudniliśmy pracownika na czas określony od 1 kwietnia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. Następnie zawarliśmy umowę na czas określony od 1 stycznia 2010 r. do 21 sierpnia 2011 r., następnie od 22 sierpnia 2011 r. zawarliśmy umowę na czas nieokreślony. Czy powinnam wystawić świadectwo pracy za okres umów na czas określony, czy nie?
Odpowiedź: 

W opisanym przypadkach nie musicie Państwo wystawiać świadectw pracy za okres umów na czas określony.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

Zgodnie z art. 97 § 11 kp zawierając umowę o pracę na czas nieokreślony po umowach terminowych pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy za poprzedzające ją okresy zatrudnienia. Przepis  ten stanowi bowiem wyjątek od reguły niezwłocznego wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy dotyczy kontynuacji zatrudnienia na podstawie umów terminowych.

W myśl art. 97 § 11 kp jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę:
- na okres próbny,
- na czas określony,
- na czas wykonania określonej pracy,
pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Świadectwo pracy należy wydać w dniu upływu ww. terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Pracownik, z którym zatrudnienie jest kontynuowane na podstawie terminowych umów o pracę może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem każdej z tych umów o pracę lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

Proszę pamiętać, iż powyższe zasady wydawania świadectw pracy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie terminowych umów o pracę poczynając od dnia wejścia w życie ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. nr 36, poz. 181), tj. od 21 marca 2011 r.

Pierwszy przypadek

Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek, to w ww. przypadku będziecie Państwo mieli obowiązek wydania świadectwa pracy niezwłocznie po zakończeniu się drugiej umowy na czas określony, co nastąpi 31 grudnia 2015 r., jeśli zatrudnienie będzie kontynuowane na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.  

Drugi przypadek

W ww. przypadku nie macie Państwo obowiązku wydania świadectwa pracy, gdyż przed upływem 24 miesięcy po wejściu w życie niniejszych przepisów kontynuował zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.  

Tekst opublikowany: 

30 sierpnia 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz