Niemożność odbycia badań lekarskich a dopuszczenie pracownika do pracy

Autor: Bartosz Miszewski

Dodano: 25 czerwca 2010
Pytanie:  Pracownik złożył wniosek o urlop, który został mu przyznany od 10 maja 2010 r. do 21 maja 2010 r. Badania lekarskie pracownicze ma ważne do 25 maja 2010 r. i tego dnia miał stawić się do lekarza zakładowego w ośrodku zdrowia. Jednak osoba z ośrodka zdrowia zadzwoniła 11 maja 2010 r., że w dniu 25 maja 2010 r. lekarz nie będzie przyjmował i pracownik dopiero 8 czerwca 2010 r. ma stawić się na badania lekarskie. Jak postąpić w takiej sytuacji skoro firma ma umowę podpisaną z tym lekarzem a inni w ośrodku odmówili ze względu na zbyt dużą liczbę obsługiwanych pracowników?
Odpowiedź: 

Pracownika nie można dopuścić do pracy bez aktualnych badań lekarskich. Dlatego też w opisanej sytuacji można albo nie dopuszczać go do pracy wypłacając jednak wynagrodzenie za pracę lub też ustalić z pracownikiem, że przeprowadzi badania u innego uprawnionego lekarza, zwracając mu koszty badań.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Tak, więc, bez względu na okoliczności powodujące nie przedstawienie przez pracownika zaświadczenia lekarskiego - pracodawca nie ma prawa dopuścić go do wykonywania pracy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego ewentualny brak orzeczenia lekarskiego nie będzie jednak spowodowany zaniechaniem pracownika a przyczynami od niego niezależnymi. Dlatego też, moim zdaniem, mimo nie świadczenia pracy, nabędzie on za ten okres prawo do wynagrodzenia za pracę.

Innym rozwiązaniem jest ustalenie z pracownikiem, że odbędzie badania u innego lekarza medycyny pracy a pracodawca zwróci mu poniesione koszty. W takiej sytuacji, jeśli pracodawca ma podpisaną umowę z ośrodkiem zdrowia na przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich, w związku z niewypełnieniem przez ośrodek postanowień umowy - można dochodzić od ośrodka zwrotu kosztów poniesionych w związku z przeprowadzeniem badań profilaktycznych u innego lekarza.

Tekst opublikowany: 

16 czerwca 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz