Krwiodawcy skorzystają z dwóch dni zwolnienia od pracy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 marca 2023
Krwiodawcy skorzystają z dwóch dni zwolnienia od pracy

Honorowym dawcom krwi będą przysługiwały 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Tak wynika z projektu nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, przygotowanym w resorcie zdrowia.

Zmiany istotne dla honorowych dawców krwi oraz ich pracodawców przewiduje projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Ma ona zastąpić dotychczas obowiązującą w tym zakresie ustawę z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (z wyjątkiem kilku przepisów). Jak tłumaczą autorzy nowych rozwiązań, głównym celem projektowanej ustawy jest uregulowanie kwestii związanych z gospodarką osoczem oraz z zapewnieniem samowystarczalności kraju w krwiopochodne produkty lecznicze ratujące życie i zdrowie pacjentów.

W projekcie ustawy nadano m.in. uprawnienie dla honorowych dawców krwi w postaci 2 dni zwolnienia od pracy i od wykonywania czynności służbowych.

Według projektodawców ma to zagwarantować  odpowiedni odpoczynek i regenerację dla organizmu po oddaniu krwi. Doprecyzowane zostały także uprawnienia przysługujące honorowym dawcom krwi.. Dookreślono pojęcie „czas zwolnienia” (ponieważ często dawcami krwi są osoby pracujące na zmiany nocne) przez wskazanie, że czas zwolnienia obejmuje również zmianę, która zaczęła się tego dnia, w którym oddano krew.

W świetle projektowanych regulacji (a konkretnie art. 60 nowelizacji) „Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi” i „Honorowemu Dawcy Krwi” będą przysługiwać:

  • zwolnienie od pracy, zwolnienie od zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym (a w przypadku dawców krwi pracujących lub odbywających służbę w systemie pracy zmianowej –zwolnienie obejmujące zmianę roboczą, która zaczęła się w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki oraz dzień następny), a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych na podstawie art. 2982 Kodeksu pracy,
  • prawo do wynagrodzenia lub uposażenia zgodnie z Kodeksem pracy i pragmatykami zawodowymi,
  • zwrot kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi,
  • rekompensata energetyczna wydawana przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi.

Natomiast dla kandydatów na dawcę krwi przewidziano zwolnienie od pracy (zwolnienie od zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych) na czas badania lekarskiego, na ww. zasadach, a także  zachowanie prawa do wynagrodzenia lub uposażenia zgodnie z przepisami, o których była mowa wcześniej.

Jak zapowiedziano w uzasadnieniu projektu ustawy, wobec różnych zasad obowiązujących w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi w zakresie zwrotu kosztów przejazdu do miejsca poboru krwi lub jej składników – zasady te zostaną ujednolicone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie stosownego upoważnienia ustawowego do jego wydania.

Ustawa o krwiodawstwie i krwiolecznictwie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2030 r.

 

Źródło:

  • projekt (z 27 lutego 2023 r.) ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz