Sektor NGO

Czy przekazanie sprzętu elektronicznego w zamian za honorowe oddanie krwi to darowizna

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 10 września 2018
Pytanie:  Prowadzimy stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej, utrzymujemy się ze składek oraz darowizn. Czy można przekazać w formie darowizny jakiś sprzęt, np. telewizor lub laptop za honorowe oddanie krwi na rzecz organizowanej akcji zbierania krwi dla ofiar wypadków (umowa spisana dla osoby fizycznej wybranej losowo). Przedmioty darowizny nie przekraczają kwoty wolnej od opodatkowania dla III grupy obdarowanych.
Odpowiedź: 

W opisanej sytuacji nie dochodzi do przekazania darowizny, co oznacza, że nie jest możliwe zastosowanie przepisów dotyczących podatku od spadków i darowizn.

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego). 

Z treści wskazanego przepisu wynika, że umowa darowizny jest umową jednostronną, co oznacza, że świadczenie następuję jedynie na obdarowanego, który to nie dokonuje na rzecz darczyńcy innego świadczenia.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji przekazanie telewizora czy laptopa nie jest świadczeniem jednostronnym, gdyż następuje niejako w zamian za honorowe przekazanie krwi. Warunkiem bowiem otrzymania rzeczy jest wcześniejsze przekazanie krwi. Dlatego też w mojej ocenie w opisanej sytuacji nie dochodzi do darowizny.

W związku z tym do stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel