Praca w IT – zalety i kalkulator wynagrodzeń

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 2 września 2022
Dokument archiwalny
Praca w IT – zalety i kalkulator wynagrodzeń

Spore grono osób szukających swojej pierwszej pracy rozgląda się za posadą w branży IT. Robią to także ci, którzy chcą zmienić swoje dotychczasowe życie i porzucić inne stanowisko. Praca jako programista, tester oprogramowania czy Webmaster wymaga dużego zaangażowania i daje wiele korzyści, w tym także finansowych. Jak znaleźć posadę w IT?

DevOps – co to jest?

Branża IT rozwija się tak szybko, że trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami. Jednym z najprężniej rozrastających się obszarów jest DevOps. Stanowi połączenie sektora zajmującego się oprogramowaniem, czyli developmentu, z tym zajmującym się operacjami, czyli operations. Działy te łączą swoje siły, aby ich praca, która i tak jest ze sobą powiązana, była efektywniejsza i szybsza.

Aktualnie na rynku pracy jest mnóstwo ofert właśnie z DevOps. Warszawa to miasto, w którym znaleźć można ogrom ogłoszeń. Stanowiska dla siebie wyszukają inżynierowie, operatorzy, Juniorzy czy Seniorzy. Zapotrzebowanie jest zarówno na osoby z doświadczeniem, jak i te, które dopiero się uczą.

Ile zarabia się w IT?

Aby dowiedzieć się, ile zarabiają osoby w branży komputerowej, warto sprawdzić kalkulator wynagrodzeń w IT. Okazuje się, że mediana na początku drugiej połowy 2022 roku wynosiła prawie 20 tysięcy złotych. Kwota ta dotyczy osób pracujących na podstawie kontraktu B2B. Mediana dla tych, którzy podpisali umowę o pracę, to 15 tysięcy złotych miesięcznie. Kalkulatory wynagrodzeń pozwalają na oszacowanie swoich zarobków poprzez podanie lokalizacji zatrudnienia, opanowanych technologii oraz kategorii stanowiska, na jakim chce się pracować.

Zarobki w IT niemal cały czas rosną, a ich wysokość zależy od wielu czynników. Wypłata może różnić się m.in. od doświadczenia pracownika, renomy danego przedsiębiorstwa czy wykonywanej funkcji. Najlepiej opłacanym zawodem jest zdecydowanie programista. Na stanowiskach seniorskich w tym sektorze IT zarabia się kilkadziesiąt tysięcy złotych netto miesięcznie. Gdy rozpoczyna się dopiero swoją przygodę z językami programowania, można liczyć na pensję wynoszącą około 10 tysięcy złotych.

Nieco mniej zarabiają testerzy oprogramowania, ale i wśród nich zdarzają się pensje przekraczające 20 tysięcy złotych miesięcznie. Kilkanaście tysięcy jest kwotą często spotykaną zarówno u Midów, jak i u Seniorów. Juniorzy mogą liczyć na 4-7 tysięcy złotych. W sektorze DevOps pensje są bardzo zróżnicowane. Na portalu No Fluff Jobs obok każdego ogłoszenia znajdują się widełki podane przez pracodawcę.

Korzyści płynące z pracy w branży komputerowej

Zatrudnienie w branży IT wiąże się z wieloma korzyściami dla pracowników. Ten sektor rynku pracy cały czas stawia przed jego członkami nowe wyzwania i wręcz zmusza ich do nieustannego rozwoju. Zdobywanie nowych umiejętności i poszerzanie już posiadanych nie pozostaje bez nagrody. Zarobki pracowników IT regularnie wzrastają. Dochodzi nie tylko do częstych awansów, ale także do propozycji prac w zupełnie nowych miejscach, na coraz lepszych warunkach.

Najtrudniej jest znaleźć swoją pierwszą pracę w IT. Im większe doświadczenie pracownika, tym korzystniejsze warunki na niego czekają. Zapotrzebowanie na osoby na stanowiskach seniorskich jest ogromne, dlatego tak dużo osób interesuje się wejściem do branży nowych technologii.

Przygotowanie do szukania posady

Jeśli ktoś chce znaleźć swoją pierwszą pracę w IT, musi zacząć od nauki. Chodzi tutaj niekoniecznie o studia kierunkowe, bo te zwykle nie są wymagane na stanowiskach. Mowa o braniu udziału w szkoleniach, kursach, webinarach i praktycznym szlifowaniu umiejętności. Trzeba znać choć podstawy języków programowania, a także narzędzia potrzebne do pracy na konkretnym stanowisku.

Ogromnie ważna jest komunikacja w języku angielskim – najlepiej nawet na poziomie C1. Trzeba być także otwartym na nowe wyzwania, odznaczać się kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Projekty w IT realizuje się nierzadko we współpracy z innymi, a poza tym często trzeba raportować swoje działania przed innymi osobami.

Słowa kluczowe:
pracazarobki
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz