Nadgodziny u pracownika zatrudnionego na ½ etatu

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 1 marca 2022
Pytanie: Fizjoterapeuta zatrudniony na 1/2 etatu w systemie podstawowym wystąpił z prośbą do pracodawcy o zastosowanie ruchomego - elastycznego rozkładu czasu pracy z możliwości rozpoczynania pracy od godziny 8-mej do 15-tej z uwagi na sytuację rodzinną (zapewnienie opieki nad dziećmi). W informacji przekazanej pracownikowi na podstawie art. 29 §3 kodeksu pracy zawarto między innymi następującą treść: „dobowa norma czasu pracy nie więcej niż 7 godzin i 35 minut na dobę oraz przeciętnie 37 godzin i 55 minut w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Przy zatrudnieniu na ½ etatu obowiązuje pracownika wymiar czasu pracy proporcjonalny (tj. przeciętnie 18 godzin i 57 minut w tygodniu), tak aby nie przekroczyć ww. norm czasu pracy w dniach pracy od poniedziałku do piątku z zastosowaniem ruchomego – elastycznego czasu pracy”. Taką informację pracownik otrzymał w rozbiciu na poszczególne miesiące roku. Czy pracodawca jest zobowiązany do ustalenia harmonogramu oraz ewidencji czasu pracy (godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy), czy wystarczy ewidencja prowadzona przez pracownika tylko ilości przepracowanych godzin w danym dniu miesiąca? Kiedy i czy w opisanym przypadku mogą wystąpić godziny nadliczbowe?

Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz