Czy pracownik musi poświęcić 100% swojego czasu na realizację działalności badawczo-rozwojowej

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 28 sierpnia 2017
2188648c7198395dbf973a5b7e822990e65568df-medium

Upewnij się, czy przedsiębiorca ma prawo odliczania od postawy opodatkowania w ramach stosowania ulgi badawczo-rozwojowej wydatków na wynagrodzenia dla pracowników, którzy realizując działalność B+R podejmują również w czasie pracy czynności niepowiązane bezpośrednio z tą działalnością.

Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej w części niedotyczącej prac badawczo-rozwojowych muszą podlegać wyłączeniu od odliczenia dokonywanego w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Tym samym, wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w dziale badań i rozwoju nie stanowią w całości kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Takie wnioski płyną  interpretacji indywidualnej o nr 0111-KDIB1-3.4010.206.2017.1.APO.

Jaki był problem?

Chodziło o spółkę prowadzącą działalność gospodarczą w przemyśle chemicznym. W ramach działalności spółka realizuje prace nakierowane na tworzenie nowych i ulepszonych produktów oraz procesów produkcyjnych. Innowacyjność produktów oraz zdolności produkcyjne pozwalają spółce utrzymywać wysoką pozycję na rynku.

Na potrzeby prac przedsiębiorstwo posiada wyodrębniony w strukturze wewnętrznej dział badań i rozwoju, odpowiedzialny za ich planowanie i realizację. Pracownicy, oprócz zadań związanych z pracami B+R, prowadzą też prace dotyczące bieżącego nadzorowania jakości produkowanych wyrobów.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy w przypadku pracownika zatrudnionego w dziale badań i rozwoju w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej (w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT) koszty jego zatrudnienia stanowią w całości koszty kwalifikowane.

Spółka twierdziła, że tak. Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej był jednak innego zdania.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy przypomniał, że podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, są obowiązani w ewidencji wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Kiedy można skorzystać z odliczenia?

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 ustawy o CIT).

Aby podatnikowi CIT przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
  3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT;
  4. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
  5. podatnik nie prowadził w roku podatkowym działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  6. w ewidencji podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,
  9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

Czym są koszty kwalifikowane?

Trzeba też pamiętać, że oprócz spełnienia wskazanych warunków ustawodawca przewidział trzy warunki uznania tzw. „kosztów pracowniczych” za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi badawczo-rozwojowej, mianowicie:

  • koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy,
  • muszą dotyczyć pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej w zakresie w jakim badania te prowadzą,
  • koszty, o których mowa, muszą stanowić należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Za koszty kwalifikowane należy uznać należności ponoszone przez spółkę wobec jej pracowników zatrudnionych w dziale badań i rozwoju na podstawie umów o pracę i realizujących działalność badawczo-rozwojową.

Co to dla mnie oznacza?

Jeżeli w zakres obowiązków określonego pracownika, zatrudnionego w celu działalności badawczo-rozwojowej, wchodzą czynności związane nie tylko z tą działalnością np. prace związane z bieżącym nadzorowaniem jakości produkowanych wyrobów, to wówczas wydatki związane z zatrudnieniem tego pracownika w tym zakresie, choć mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to nie są kosztami poniesionymi na działalność badawczo-rozwojową.

Warto wspomnieć, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.1184.2016.1.TS zajął odmienne stanowisko.

W przypadku pracowników zajmujących stanowiska w ramach działalności B+R, a którzy będą zajmowali się w ramach godzin pracy czynnościami niebędącymi realizacją tej działalności (np. przygotowanie nowego sprzętu komputerowego do pracy), można uznać za zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R. W konsekwencji przedsiębiorca ma prawo do ulgi na działalność B+R.

Polecamy też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr z 2 sierpnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.206.2017.1.APO

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz