Kalkulator wieku emerytalnego i ochrony przedemerytalnej (dotyczy zasad obowiązujących do 30 września 2017 r.)

Dodano: 31 stycznia 2020


W świetle aktualnie obowiązujących przepisów powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tak wynika z treści art. 24 ust. 1  ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Reguła ta obowiązuje od 1 października 2017 r. i została wprowadzona na mocy nowelizacji wspomnianej ustawy, która w tym zakresie przywróciła zasady obowiązujące do końca 2012 r.


Przypomnijmy, że na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. powszechny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn – do tej pory wynoszący jak na wstępie – miał być stopniowo podnoszony, aż do osiągnięcia jednakowego dla obu płci poziomu 67 lat. Wspomniane przepisy zakładały sukcesywnie podwyższanie tego wieku od początku 2013 r. dla kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. oraz dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. – według zasady, że dla urodzonych w każdym kolejnym kwartale był on wyższy o 1 miesiąc. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637). Regulacje te obowiązywały zasadniczo do 30 września 2017 r.

Począwszy od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny dla tych osób ponownie wynosi odpowiednio 60 i 65 lar. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego automatycznie obniżył się również wiek, w którym pracownicy wchodzą w okres ochrony przedemerytalnej. Wynosi on 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.


Zgodnie bowiem z art. 39 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Stosowanie przepisów przejściowych

Oprócz obniżenia wieku emerytalnego ustawodawca wprowadził również przepisy przejściowe w zakresie wspomnianej wcześniej ochrony. Na ich podstawie część pracowników będzie mogła dłużej z niej korzystać, mimo wcześniejszego w porównaniu z dotychczasowymi przepisami wejścia w wiek emerytalny. W przypadku osób, u których okres ochrony rozpoczął bieg przed 1 października 2017 r. – obejmie on 4 lata liczone dla wieku emerytalnego na starych zasadach. Wspomnianej ochronie będą więc podlegać aż do czasu, kiedy osiągną podwyższony wiek emerytalny w świetle przepisów obowiązujących do 30 września 2017 r. Natomiast pracownikom, którzy osiągną obniżony wiek emerytalny (tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) po 1 października 2017 r., ale przed upływem 4 lat od dnia wejścia w życie obniżających go przepisów – ochrona przedemerytalna przysługuje od tej daty do 30 września 2021 r. Z kolei osoby, które na dzień 1 października 2017 r. miały więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego – nie są już chronione na podstawie przepisów przejściowych, lecz na ogólnych zasadach.

Jak korzystać z kalkulatora


W celu obliczenia odpowiednio daty osiągnięcia przez ubezpieczonego wielu emerytalnego na gruncie przepisów obowiązujących przed 1 października 2017 r., a także momentu objęcia tej osoby ochroną przedemerytalną na podstawie przepisów prawa pracy, należy:
•    wybrać jej płeć (mężczyzna / kobieta),
•    podać datę urodzenia tej osoby (w formacie: rok – miesiąc – dzień).

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Komentarze: 2
Zaloguj się aby dodać komentarz
Ewa Jędrusińska-Filipowicz

-

Kalkulator prosty w obsłudze ,super. Szybka informacja
28 lipiec 2020 o 16:45
Sylwia Maliszewska do: Ewa Jędrusińska-Filipowicz

Odp: -

Dziękujemy za komentarz :-)
Odpowiedz28 lipiec 2020 o 18:57
wiper-pixel