Ważna rola kadr i płac w ponownym autozapisie do PPK

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 5 grudnia 2022
Dokument archiwalny
ppk

W 2023 r. odbędzie się ponowny autozapis do PPK. Oznacza to, że wszystkie osoby w wieku 18-55 lat, które złożyły rezygnację z uczestniczenia w programie, powinny zostać zapisane do PPK automatycznie. O tym, jaki procent pracowników przystąpi do oszczędzania w programie, w dużej mierze decyduje zaangażowanie pracowników kadr i płac. Można więc powiedzieć, że bezpieczeństwo emerytalne Polaków leży w rękach tej grupy zawodowej.  

Czym jest autozapis

Autozapis pozwala pracownikowi na ponowne zastanowienie się, czy nie zrezygnował z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych zbyt pochopnie. Podczas autozapisu, aby uczestniczyć w programie, nie musi robić nic – wszystkimi formalnościami zajmuje się pracodawca.

Ponowne autozapisy do PPK będą mieć miejsce co 4 lata - najbliższy odbędzie się w 2023 roku, kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku itd. Terminy autozapisu są jednakowe dla wszystkich, niezależnie od tego, kiedy pracodawca zawarł umowę o zarządzanie PPK. Sformułowanie „autozapis” czy „ponowny autozapis” należy rozumieć szeroko. Dotyczy on zarówno osób, które zrezygnowały z uczestnictwa w PPK przed zawarciem w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK (chodzi tu oczywiście o osoby w wieku 18-55 lat, czyli osoby zapisywane do PPK automatycznie), a także obejmuje wznowienie wpłat do PPK za pracowników, którzy byli uczestnikami programu, ale w trakcie oszczędzania złożyli rezygnację.

Perspektywy emerytalne

Perspektywy świadczeń emerytalnych z pierwszego filaru nie są optymistyczne – aktualni dwudziestolatkowie mogą spodziewać się emerytur na poziomie nawet poniżej 25% ostatniego wynagrodzenia. Żyjemy dłużej, co oznacza również dłuższy czas korzystania ze świadczeń emerytalnych. Podeszły wiek wiąże się często z dodatkowymi kosztami na opiekę zdrowotną – według danych GUS, 46,3% gospodarstw, utrzymujących się z emerytury, wskazało ograniczenia finansowe w zakresie zakupu leków na recepty lub zalecanych przez lekarzy. Czynniki te sprawiają, że gromadzenie oszczędności – zarówno na “czarną godzinę”, jak i czas po zakończeniu aktywności zawodowej – jest niezbędne. Autozapis w PPK dla wielu osób jest najprostszą i najkorzystniejszą szansą na posiadanie własnych oszczędności.

Rola kadr i płac w autozapisie

To, w jaki sposób pracownicy będą spędzali swój czas na emeryturze i jaka będzie ich jakość życia, zależy w dużej mierze od zaangażowania i odpowiedzialności działów kadr i płac. To właśnie te działy cieszą się dużym zaufaniem pracowników i są pierwszym źródłem informacji o programie. W przypadku pozytywnego odbioru PPK przez działy finansowe i kadrowe, wyraźnie widać wzrost partycypacji wśród pracowników. Zwłaszcza w największych firmach, zatrudniających ponad 250 osób, PPK stały się popularnym benefitem pracowniczym i stałym elementem dodatkowego wynagradzania, co przełożyło się na partycypację na poziomie ponad 51%.

Rola pracodawcy oraz kadr i płac w procesie upowszechniania Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zatem kluczowa dla budowania bezpieczeństwa finansowego pracowników. Dodatkowo, wpłaty do PPK nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz fundusze pozaubezpieczeniowe i są dla pracodawcy kosztami uzyskania przychodu. Poprzez różnicowanie wysokości procentowej wpłat do PPK, pracodawca ma możliwość dodatkowego nagradzania zatudnionych osób, co pozwala na utrzymanie zatrudnienia i mniejszą rotację pracowników. Warto zatem nie traktować Pracowniczych Planów Kapitałowych jako dodatkowego obowiązku i kosztu, a dostrzec zalety programu – zarówno dla pracodawcy, jak i przede wszystkim dla pracownika.

Bezpłatna pomoc dla kadr i płac

Już teraz warto wiedzieć, jakie działania powinien podjąć pracodawca w związku z autozapisem. Pomóc w tym mogą bezpłatne szkolenia online “Autozapis w PPK”, skierowane do kadr i płac oraz osób, odpowiadających za obsługę PPK. W 30 minut ekspert PFR Portal PPK wyjaśnia, z czego wynika autozapis, kogo obejmie, jakie są kluczowe terminy, jakie obowiązki związane z autozapisem ma pracodawca i na co zwrócić szczególną uwagę.

Po przerwie, spowodowanej pandemią, wracają także bezpłatne szkolenia stacjonarne, prowadzone przez ekspertów PFR Portal PPK. Celem szkoleń jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie pracodawców do przeprowadzenia procesu automatycznego zapisu oraz usystematyzowanie wiedzy z zakresu PPK. Szkolenie “Autozapis i obsługa PPK – pytania i odpowiedzi”, prowadzone przez ekspertów PFR Portal PPK trwa 90 minut i odbywa się w wybranych miastach. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana.

Warto także zaglądać na oficjalną stronę programu – mojeppk.pl – gdzie znajdują się wszelkie informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz przydatne kalkulatory, np. Kalkulator terminów zawarcia umów w zakresie PPK.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz