Specjalne strefy ekonomiczne będą działać do 2025 r.

Dodano: 5 lipca 2013

Podczas spotkania koalicyjnego minister gospodarki wraz z premierem podjęli decyzję o przedłużeniu funkcjonowania w Polsce specjalnych stref ekonomicznych co najmniej do 2025 r.

Specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, w których inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. W Polsce jest 14 specjalnych stref ekonomicznych i obecne przepisy przewidują, że mają one działać do 2020 roku. Przedsiębiorcy działający w strefach mogą liczyć na zwolnienia podatkowe, dlatego prowadzenie biznesu w SSE cieszy się dużym zainteresowaniem.

Sprawdź też:

Podczas czwartkowego spotkania koalicyjnego podjęto decyzję o przedłużeniu funkcjonowania SSE o kolejnych 5 lat. Resorty gospodarki i finansów pracują obecnie nad uzgodnieniami odnośnie tego, jak strefy będą działać po 2020 roku. Minister gospodarki ma w planach, aby firmy działające w SSE bardziej angażowały się w szkolenia przyszłych pracowników, np. oferując staże i praktyki, a także współpracowały w większym stopniu z urzędami pracy.

Wartość inwestycji w 2012 r. wyniosła 85,8 mld zł
Od początku funkcjonowania do końca 2012 r. łączne nakłady inwestycyjne poniesione przez przedsiębiorców w SSE wyniosły 85,8 mld zł. Liczba miejsc pracy zwiększyła się o 6,7 tys., tj. o 2,8%. Powierzchnia wszystkich stref przekroczyła 15,829 ha i wzrosła w porównaniu z 2011 r. o 784 ha. Na koniec 2012 r. przedsiębiorcy posiadali 1 545 ważnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w strefach. Ponad 74% ulokowanego w strefach kapitału pochodziło z 6 krajów: Polski, Niemiec, USA, Holandii, Włoch i Japonii. Największe nakłady poniosły firmy motoryzacyjne oraz producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, a także wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz