Przedsiębiorca nie założy firmy na próbę

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 16 lipca 2013
Młody zamyślony/skupiony księgowy przy kompie i dokumentach

Podatnik nie będzie mógł uruchomić na okres próbny prowadzenia biznesu. Sejm odrzucił poselski projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W ocenie Rządu zaproponowane rozwiązania, zwalniające przedsiębiorców z niektórych świadczeń publicznoprawnych, mogą prowadzić do licznych nadużyć.

W piątek 12 lipca posłowie zdecydowali o odrzuceniu w I czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Przypomnijmy, że projekt przegotowany przez Ruch Palikota przewidywał uruchomienie prowadzenia biznesu na próbę przez 3 miesiące dla osób, które nigdy nie zajmowały się prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym czasie przedsiębiorca miał być zwolniony z odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Zdaniem Rządu - poszczególne rozwiązania proponowane w projekcie - budzą liczne wątpliwości i jak czytamy w stanowisku - są niedopracowane. Rząd krytycznie odniósł się do wsparcia osób fizycznych rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej zarówno od strony legislacyjnej, jak i organizacyjnej. W ocenie Rządu zaproponowane rozwiązania, zwalniające przedsiębiorców z niektórych świadczeń publicznoprawnych, mogą prowadzić do licznych nadużyć.

Z danych za 2011 rok wynika, że działalność gospodarczą rozpoczęło 282 tys. podatników, z czego 127 tys. podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych wykazało dochód, a 85 tys. podatników opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym wykazało przychód do opodatkowania, pozostali tj. 70 tys. podatników nie wykazało dochodu (przychodu), lub wykazało stratę. Podatek dochodowy wynikający z zeznań złożonych przez tych podatników za rok 2011 wyniósł ok. 473 mln zł.

Zdaniem Rządu z uwagi na fakt, że zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku dochodowego w okresie pierwszych 90 dni mogłoby zachęcać do rejestrowania działalności w celu zawarcia jednej lub kilku transakcji o dużej wartości, dlatego skutki proponowanych rozwiązań mogą okazać się znacznie wyższe.

16 lipca 2013 r.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz