Upewnij się, czy musisz stosować nowe zasady odliczenia VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 16 maja 2016

Obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. przepisy o prewspółczynniku dotyczą podatników, którzy oprócz sprzedaży opodatkowanej wykonują również czynności leżące poza zakresem VAT. Sprawdź, czy spółka holdingowa musi stosować prewspółczynnik.

Chociaż przepisy dotyczące prewspółczynnika obowiązują od początku tego roku, w praktyce pojawia się sporo wątpliwości dotyczących tego, kogo tak naprawdę dotyczą nowe przepisy.

Podstawową przesłanką warunkującą stosowanie prewspółczynnika (o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT) jest wykonywanie przez podatnika czynności „innych niż działalność gospodarcza” (z wyjątkiem wykorzystania na cele osobiste, do których może mieć zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Tak wyjaśniła Izba Skarbowa w Katowicach (nr IBPP3/4512-141/16/JP).

Nowe zasady odliczania VAT obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Wydana interpretacja dotyczyła spółki holdingowej, która posiada udziały w spółkach prowadzących działalność w zakresie świadczenia usług medycznych. Spółka uzyskuje m.in. przychody z tytułu świadczenia usług zarządczych na rzecz spółek zależnych, które podlegają opodatkowaniu 23% stawką VAT oraz przychody z tytułu udzielonych pożyczek, które są zwolnione z opodatkowania VAT.

Wnioskodawca otrzymuje również przychody niepodlegające opodatkowaniu VAT. Przykładowo z tytułu dywidend otrzymywanych  od udziału w zyskach spółek zależnych.

Spółka odliczała VAT stosując mechanizm alokacji bezpośredniej, a w przypadku braku takiej możliwości, w stosunku do części nabyć odliczenie podatku VAT realizowane było na podstawie proporcji sprzedaży (art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT i art. 91 ustawy o VAT).

Prewspółczynnik tylko w określonych przypadkach

Spółka nie była pewna, czy od 1 stycznia 2016 r. ma obowiązek obliczania i stosowania proporcji, o której mowa w przepisie art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

Wyjaśnienie organu podatkowego

Przepisy dotyczące prewspółczynnika, które obowiązują od początku 2016 roku mają zastosowanie wyłącznie do sytuacji:

  • w której nabywane towary i usługi, wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza,
  • gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

W takich okolicznościach kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

Prewspółczynnik tylko do działalności innej niż działalność gospodarcza

Działalność spółki obejmuje działania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej opodatkowane VAT i zwolnione z VAT, a spółka nie prowadzi działalności „innej niż działalność gospodarcza”.

W konsekwencji wszystkie opisane przez spółkę przychody, tj. przychody z tytułu dywidend otrzymywanych z tytułu udziału w zyskach spółek zależnych, odsetek karnych za nieterminowe realizowanie płatności przez kontrahentów, odszkodowań i kar umownych z tytułu niewłaściwego wykonania zobowiązań przez kontrahentów i klientów, sprzedaży wierzytelności własnych, które nie podlegają opodatkowaniu VAT, związane są z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.

Spółka nie ma obowiązku stosowania prewspółczynnika, ponieważ uzyskane przychody związane są z prowadzoną przez spółkę działalnością.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 maja 2016 r., nr IBPP3/4512-141/16/JP

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz