Sprawdź, czy reklama na samochodzie wystarczy, aby odliczać VAT w 100%

Tomasz Kowalczyk

Autor: Tomasz Kowalczyk

Dodano: 19 sierpnia 2016

Przedsiębiorca okleił służbowe auto informacjami o firmie. Czy ma prawo odliczyć pełny VAT? Poznaj stanowisko sądu i komentarz eksperta.

Oklejenie samochodu informacjami o przedsiębiorstwie nie wyklucza jego użycia do celów pozasłużbowych – tak uznał WSA w Gdańsku.

Od samochodu używanego wyłącznie w działalności można odliczać pełny VAT

Sprawa dotyczyła spółki, która na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zamierzała kupić samochód osobowy. Przedsiębiorstwo zamierzało auto okleić informacjami zawierającymi logo spółki, nazwę użytkową, zakres świadczonych usług, adres strony internetowej oraz numer telefonu. Samochód miał stanowić środek trwały w spółce i miał służyć pracownikom do realizacji celów służbowych. Spółka zamierzała parkować samochód  przed siedzibą spółki.

Spółka uważała, że kupiony samochód jest wykorzystywany wyłącznie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i spółka może odliczyć peny VAT od wydatków związanych z eksploatacją tego samochodu. Zdaniem przedsiębiorstwa nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

Do pełnego odliczenia konieczna ewidencja

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Uznał, że dla pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych spółka będzie musiała prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem organu samo oklejenie samochodu informacjami o spółce nie oznacza, że zostanie wykluczone używanie tego samochodu do celów pozasłużbowych.

Z takim stanowiskiem zgodził się sąd, do którego sprawa trafiła. Zdaniem WSA w Gdańsku spółce będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na samochód osobowy, ale wyłącznie po spełnieniu warunków dotyczących wykorzystania tego samochodu.

Oklejenie auta reklamą to za mało, aby odliczać 100% VAT

Stanowisko sądu

Samo oklejenie samochodu informacjami o spółce nie spowodowało w nim zmian konstrukcyjnych, a więc nie można przyjąć, że konstrukcja samochodu wyklucza jego użycie do celów pozasłużbowych (art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT).

KOMENTARZ EKSPERTA

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o VAT zakładają, że pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z nabycia pojazdów osobowych możliwe jest jedynie w określonych przypadkach.

W szczególności prawo to przysługuje podatnikom, którzy nabyte pojazdy samochodowe wykorzystują wyłącznie do działalności gospodarczej.

Możliwe wykorzystywanie pojazdu do celów innych niż działalność

WSA w Gdańsku potwierdził, że samo naniesienie na pojazd informacji o logo spółki, jej nazwie, zakresie świadczonych usług, adresie strony internetowej i numerze telefonu nie umożliwi podatnikowi skorzystania z pełnego odliczenia VAT. W takiej sytuacji niewykluczona została bowiem możliwość wykorzystania pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

W tym konkretnym przypadku trudno jest nie zgodzić się z WSA w Gdańsku. Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. przepisy odnoszące się do uznania pojazdu samochodowego za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika są stosunkowo precyzyjne.

Obecnie, aby uznać, że pojazd faktycznie wykorzystywany jest do działalności gospodarczej podatnika, muszą być również spełnione warunki formalne. Brak określenia sposobu wykorzystywania pojazdu w zasadach ich używania oraz brak ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzającej wykorzystanie pojazdu wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej wyklucza możliwość pełnego odliczenia VAT.

Oklejenie samochodu nie wpływa na konstrukcję

Jednocześnie – jak słusznie wskazał sąd − oklejenie samochodu osobowego informacjami dotyczącymi firmy nie ma żadnego wpływu na konstrukcję pojazdu. Pojazd ten ma takie same cechy konstrukcyjne zarówno po oklejeniu, jak i przed umieszczeniem informacji na tym pojeździe. Wprowadzona zmiana wyglądu zewnętrznego pojazdu ma jedynie charakter tymczasowy i nie powoduje zasadniczej zmiany w zakresie przeznaczenia pojazdu.

Ważne dla przedsiębiorców

Komentowany wyrok jest szczególnie istotny dla podatników, którzy zamierzali odliczyć pełny VAT od samochodu osobowego oznaczonego jedynie danymi firmowymi. Biorąc pod uwagę omawiany wyrok, plany te powinny ulec zmianie.

Co w praktyce oznacza dla Ciebie wydany wyrok?

Warunkiem do pełnego odliczenia VAT jest nie tylko wykorzystywanie samochodu do prowadzonej działalności, ale także spełnienie dodatkowych warunków, przede wszystkim prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Oklejenie samochodu informacjami o spółce nie oznacza, że zostanie wykluczone używanie tego samochodu do celów pozasłużbowych.

Polecamy też inne komentarze dotyczące VAT:

Wyrok WSA w Gdańsku z 12 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 538/16

Tomasz Kowalczyk

Autor: Tomasz Kowalczyk

Doradca podatkowy, partner w Enodo Advisors
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz