Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeżeli Twoja jednostka zamierza archiwizować faktury papierowe w wersji elektronicznej, to sprawdź, czy taka dokumentacja pozwoli na zaliczanie wydatków do kosztów podatkowych.
Przedsiębiorca, który otrzymuje papierowe faktury, a następnie przechowuje - po zdigitalizowaniu - wyłącznie elektronicznie, może udokumentowane w ten sposób wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – takie wnioski płyną z interpretacji organu podatkowego.
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zaawansowanych technologii związanych z obszarem energii, w szczególności produkcji aparatury elektrycznej. Spółka otrzymuje faktury wystawiane zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Przedsiębiorstwo planuje wdrożenie elektronicznego systemu Perceptive, który umożliwi otrzymywanie i przechowywanie faktur elektronicznych wysyłanych jako załącznik do wiadomości e-mail, a także otrzymywanie i przechowywanie faktur papierowych w formie elektronicznej.
System będzie się opierał na przeprowadzaniu digitalizacji faktur papierowych, czyli zapisu w formacie elektronicznym (w formie skanu). System będzie powiązany z danymi wprowadzanymi do systemu księgowego spółki. Przesyłane przez sprzedawców faktury w formie papierowej będą opatrywane datą otrzymania, a następnie skanowane, przy czym zachowana będzie odpowiednia jakość skanu, tj. wersja elektroniczna zeskanowanej faktury będzie wiernym i wyraźnym odzwierciedleniem wersji papierowej.
Na etapie skanowania faktury, a także po jej wprowadzeniu do elektronicznego archiwum jakakolwiek modyfikacja treści faktury nie będzie możliwa.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy takie dokumenty uprawniają spółkę do potraktowania udokumentowanych nimi wydatków do kosztów uzyskania przychodu, spółka twierdziła, że tak.
Izba skarbowa przyznała podatnikowi rację i odstąpiła od pisemnego uzasadnienia.
Polecamy też inne komentarze i porady ekspertów:
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 lipca, nr IBPB-1-1/4510-150/16/BK
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.