Likwidacja działalności - o czym trzeba pamiętać

Grzegorz Tomala

Autor: Grzegorz Tomala

Dodano: 30 czerwca 2009
Pytanie:  Likwiduję jednoosobową działalność gospodarczą z dniem 31 maja 2009 r. Posiadam towary handlowe na kwotę około 10.000 zł. Na dzień likwidacji działalności będę miała na stanie: 2 lady chłodnicze - każda po 2.000 zł netto (zakupione na fakturę z 22% VAT), wpisane do ewidencji wyposażenia 1 kwietnia 2004 r., kasę fiskalną o wartości netto 3.600 zł (kupiona na fakturę z 22% VAT) - wpisana do ew. środków trwałych 1 marca 2005 r., samochód dostawczy, którego cena zakupu to 17.500 zł (kupiony na fakturę VAT zw.  - nieodliczany VAT) - wpisany do ewidencji środków trwałych. Czy w remanencie likwidacyjnym mam ująć zarówno towary handlowe, jak i wyposażenie oraz środki trwałe? Czy środki trwałe i wyposażenie podlegają opodatkowaniu VAT i zryczałtowanym podatkiem dochodowym? Czy środki trwałe i wyposażenie mam ująć w remanencie w cenie zakupu? Czy muszę zrobić korektę VAT od zakupu kasy fiskalnej?

Pozostało jeszcze 80 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Grzegorz Tomala

Autor: Grzegorz Tomala

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych studiów prawa podatkowego w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej zajmuje się prawem podatkowym, jest autorem lub współautorem szeregu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w tym kilku książek z zakresu podatku VAT. Od wielu lat współpracuje również z Portalem Finansowo-Księgowym. Uprawnienia do wykonywania zawodu doradcy podatkowego uzyskał na podstawie egzaminu kwalifikacyjnego złożonego w lutym 2002 r. Działalność doradcy podatkowego prowadzi od 2003 r. Obecnie jako partner w kancelarii doradztwa podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel