korekta VAT odliczonego

kluczyki do samochodu

Zmiana przeznaczenia samochodu nie zawsze oznacza obowiązek korekty odliczonego wcześniej VAT

Przedsiębiorca, który w 2010 roku nabył samochód ciężarowy i odliczył z faktury zakupu podatek w pełnej wysokości, a obecnie planuje wprowadzić w pojeździe modyfikacje, które zmienią przeznaczenia auta na samochód osobowy, nie musi korygować odliczonego wówczas podatku od towarów i usług.

Sprawa dotyczyła spółki, która w lutym 2010 roku kupiła na terenie UE pojazd ciężarowy. Firma odliczyła pełną kwotę podatku wynikającego z faktury zakupu. Obecnie chciałaby wprowadzić w nim zmiany. W wyniku modyfikacji pojazd zmieni przeznaczenie na samochód osobowy o liczbie miejsc 5 i ładowności 540 kg. Samochód w dalszym ciągu będzie wykorzystywany w prowadzonym biznesie.
Firma spytała ministra finansów, czy po takich przeróbkach w pojeździe, w wyniku których przestanie on spełniać wymagania uprawniające do odliczenia VAT, trzeba skorygować podatek naliczony (zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym, dalej: nowelizacja).
Zdaniem spółki nie ma ona takiego obowiązku. Przeciwnego zdania był jednak organ podatkowy. Sprawa ostatecznie trafiła do WSA w Łodzi.

Sąd przyznał rację spółce i uchylił interpretację. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd powołał się na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w wyroku z 4 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FSK 985/12). W wyroku tym NSA stwierdził, że unormowania zawarte w art. 3 ust. 4 nowelizacji powinny respektować również zasadę ochrony praw nabytych i z poszanowaniem tej zasady powinny być odczytywane.

Pytanie do eksperta: W jakiej sytuacji podatnik musiałby skorygować odliczony VAT, po tym jak zmieniło się przeznaczenie samochodu na osobowy?

Wyrok komentuje Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy.