Po jakim czasie pracownik nabędzie prawo do zasiłku za urlop ojcowski

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 2 maja 2018
Pytanie:  Z dniem 2 kwietnia 2018 r. zatrudniliśmy pracownika, który złożył wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego od 2 maja 2018 r. do 15 maja 2018 r. Posiada wcześniejszy pięciomiesięczny okres dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu umowy zlecenia. Czy pracownik ten nabył prawo do wypłaty zasiłku ojcowskiego i jak powinnam wyliczyć podstawę wymiaru tego zasiłku?
Odpowiedź: 

Pracownikowi przysługuje urlop ojcowski, za który nabył on prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Ze stanu faktycznego opisanego w pytaniu wynika, że pracownik został zatrudniony od 2 kwietnia 2018 r., a prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego nabył w maju 2018 r. Ponieważ 1 kwietnia 2018 r. był dniem wolnym od pracy, kwiecień jest pełnym miesiącem kalendarzowym ubezpieczenia. W konsekwencji, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za kwiecień po pomniejszeniu go o 13,71% składek ZUS potrącanych z tego wynagrodzenia. Zasiłek macierzyński za jeden dzień jest równowartością 1/30 podstawy jego wymiaru.

Kto ma prawo do urlopu ojcowskiego?

Jak wynika z art. 1823 Kodeksu pracy, pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo,
  • do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Jak udziela się urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo najwyżej w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Udziela się go na pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko zatrudnionego oraz okres, na który ma być udzielony urlop. Do wniosku dołącza się:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci lub zagraniczny akt urodzenia dziecka/dzieci,
  • kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego bądź jego części na dziecko przysposobione,
  • oświadczenie pracownika – ojca wychowującego dziecko, czy korzystał już z urlopu albo jego części,
  • kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego wydano taką decyzję.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek za okres urlopu?

Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, przy czym prawo do zasiłku macierzyńskiego powstaje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, czyli bez okresu wyczekiwania. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, po pomniejszeniu o potrącone z tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli prawo do zasiłku powstało przed upływem 12 miesięcy, podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz