Czy prowadzona w przeszłości działalność gospodarcza pozwoli na uzyskanie uprawnień pracowniczych

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 21 maja 2018
Pytanie:  Mamy pracownika, który przez jakiś czas miał własną działalność gospodarczą. Czy ten okres wliczam do stażu pracy (urlop), uprawnień do nagrody jubileuszowej i wysługi lat?
Odpowiedź: 

Nie, okresów prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sfery budżetowej, w tym np. pracowników samorządowych, obowiązkowymi świadczeniami i składnikami wynagrodzenia są m.in. te, do których prawo związane jest ze stażem pracy np. nagrody jubileuszowe i dodatki za wysługę lat. Świadczenia te premiują staż pracy, a ich wysokość zależy od długości takiego stażu. Im więcej lat przepracowanych tym wyższy poziom nagrody i dodatku.

Pierwsza nagroda przysługuje po 20 latach pracy, a potem wzrasta co 5 lat. Najwyższa przysługuje za 45 lat. Natomiast prawo do pierwszego dodatku powstaje po przepracowaniu 5 lat, i rośnie o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Lata pracy to nie tylko okresy zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę.

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej wlicza się bowiem nie tylko wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, ale także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zatem, jeżeli określone ustawy (np. kodeks pracy, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) wprost stanowią, że dany okres jest traktowany na równi z okresem pracy, to wpływa on na wydłużenie ogólnego stażu, a zarazem na wyższe świadczenie pracownicze.

Jednak ani praca na podstawie umów zlecenia czy we własnej firmie, nie wydłuża stażu pracy.

Jeśli chodzi o kwestię urlopów, to do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się także - poza zatrudnieniem – okresy nauki (np. w szkole średniej lub wyższej). Oznacza to, że również i w tym względzie działalność gospodarcza nie zalicza się do okresów zatrudnienia.
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz