Przejście właściciela na rentę. Czy wiąże się z likwidacją działalności

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 12 grudnia 2016
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ze względu na chorobę przebywała na zasiłku chorobowym przez okres 6 miesięcy, następnie przez okres 1 roku na świadczeniu rehabilitacyjnym. Okres świadczenia minie w styczniu 2017 r. Właściciel firmy nie wróci do końca tego terminu do zdrowia, ponieważ w grudniu czeka go kolejna operacja. Zdajemy sobie sprawę, że po zakończeniu terminu pobierania przez właściciela firmy świadczenia rehabilitacyjnego może on starać się o przyznanie renty. Jednakże wiązałoby się to zapewne z zamknięciem firmy. Firma prosperuje na rynku wiele lat, obecnie sprawami decyzyjnymi firmy zajmuje się żona właściciela, zatrudniona u niego na umowę o pracę, która jest zgłoszona w ZUS jako osoba współpracująca. Likwidacja firmy jest obecnie niemożliwa ze względu na zobowiązania; w tym realizacje do wykonania. Nie chcielibyśmy rezygnować z działalności. Czy rzeczywiście przejście właściciela na rentę wiąże się z likwidacją działalności? Proszę o doradzenie, jak możemy postąpić w tej całej sytuacji; jakie mamy możliwości prawne? Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby właściciel wrócił do pracy i znowu poszedł na zwolnienie lekarskie? Czy, aby uzyskać zasiłek chorobowy musiałby przepracować jakiś okres?

Pozostało jeszcze 82 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel